İş-aile çatışmasının cam tavan sendromu üzerindeki etkisi: Otel işletmelerinde bir araştırma
The effect of work-family conflict on glass ceiling syndrome: A study in hotel business
  1. Tez No: 436696
  2. Yazar: EDA FINDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ŞAHİN PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, Nevşehir'deki 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin iş-aile çatışmasının cam tavan sendromu üzerindeki etkisini belirlemek ve çalışanların demografik özelliklerini belirlemek ve çalışılan otel işletmelerinin özelliklerine göre iş-aile çatışması ve cam tavan sendromu düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu amaçlara ulaşabilmek için anket tekniği yardımıyla alandan toplanan veriler analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda iş-aile çatışmasının alt boyutları arasında zaman temelli boyutun en yüksek algılanan, davranış temelli boyutun da en düşük algılanan boyut olduğu tespit edilmiştir. Farklılık analizi sonuçlarına göre demografik özellikler açısından iş-aile çatışması düzeyleri arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Benzer şekilde demografik özellikler açısından cam tavan sendromu düzeyleri arasında da farklılıklar tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda iş-aile çatışmasının alt boyutlarından zaman temelli, gerilim temelli ve davranış temelli boyutu ile cam tavan sendromu arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre ise toplam iş-aile çatışmasının cam tavan sendromu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilirken, iş-aile çatışmasının alt boyutlarının cam tavan sendromu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is that identifying the effects of employee's work family conflict who work on 4 and 5 star hotels in Nevsehir on glass ceiling syndrome, identifying demographic characteristics of employees, and to reveal whether there is significant differences are exist or not with work-family conflict and glass ceiling syndrome levels according to the hotel features. To reach these goals, datas are gathered with questionnaire technique and analyzed. According to the analyses the result is; time-based dimension is highly perceived and behaviour-based dimension is lowly perceived within the subdimensions of work-family conflict. Differences are determined between work-family conflict levels with regard to demographic characteristics according to the differentness analysis results. Similarly, differences are determined between the levels of glass ceiling syndrome with regard to demographic characteristics. As a result of correlation analysis, there is a positive relationship between glass ceiling syndrome and time-based, strain-based and behaviour-based dimensions that are subdimensions of work-family conflict. And the results of regression analysis determines that, total work-family conflict has a significant effect on glass ceiling syndrome while the subdimensions of work-family conflict has not a significant effect on glass-ceiling syndrome.