İktisadi doktrinde Schumpeteryan yaratıcı yıkım
Schumpeterian creative destruction in economic thought
- Tez No: 436773
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KİBAR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezin amacı, Schumpeteryan yaratıcı yıkım yaklaşımının iktisadi öğretideki etkilerinin belirlenmesi, Klasik, Neo-Klasik ve Sosyalist öğretinin yaratıcı yıkım yaklaşımıyla benzerlik ve farklılıklarının hem detaylı hem de karşılaştırmalı olarak analiz edilmesidir. Çalışmanın materyalini oluşturan iktisadi öğretiler, çok geniş bir alana sahip olduğundan kapsam, yaratıcı yıkım ve yaratıcı yıkımın temelini oluşturan kavramlar olarak sınırlandırılmıştır. Tezde genel olarak betimsel ve yorumsamacı yöntemler kullanılarak yaratıcı yıkımın izleri doktrinlerde karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Schumpeter, kurumsal iktisat, toplumsal iktisat ve evrim (Darwin) öğretisinden etkilenerek ortaya koyduğu yaratıcı yıkım analizini, inovasyon, girişimci ve dairesel akım kavramları üzerine kurmaktadır. Schumpeteryan yaratıcı yıkım, girişimcinin iktisadi sisteme inovasyonu entegre etmesi sonucu dairesel akımın bozulmasını ifade etmektedir. Schumpeter, gerek iktisadi büyümenin itici gücü gerekse kapitalizmin sürdürülemezliğinin sebebi olarak yaratıcı yıkımı tanımlamaktadır. Schumpeteryan yaratıcı yıkım kavramının izlerine Klasik, Neo-Klasik ve Sosyalist öğretide de rastlanmıştır. Klasik öğretiden Smith'in ve Ricardo'nun, Neoklasik öğretiden Marshall'ın, Solow'un ve Nelson ile Arrow'un, Marksist öğretiden Marx'ın çalışmalarında yaratıcı yıkım kavramına ait bulgular tespit edilirken, Schumpeteryan yaratıcı yıkımdan ayrıldığı noktalar da belirlenmiştir. Marx ve Schumpeter'e göre, teknolojik gelişme neticesinde iktisadi sistem evrilmektedir. Nitekim ele alınan diğer iktisatçılar, iktisadi büyümeye vurgu yapmalarına karşın iktisadi sistemin evriminden bahsetmemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis determine Schumpeterian creative destruction effects in economic thought, analyze resemblances and differences of Classic, Neoclassic and Socialist thought with creative destruction both detailed and comparative. Material consist of economic thoughts in thesis study. Because economic thoughts are very large field, scope is limited as creative destruction and concepts of creative destruction pricnipal. In thesis through descriptive and interprestivist methods are used in general are reviewed the literature and maked comparison. Schumpeter builds his creative destruction analyze which he reveal effects of institutional economics, social economics and evolution (Darwin) thought, on innovation, entrepreneur and circular flow concepts. Schumpeterian creative destruction mean breakdown of circular flow which is result of integrated inovation in economic system by enterpreneur. Schumpeter identify creative destruction driving power of economic growth and reason of unsustainability of capitalism. We can see traces of creative destruction concept in classic, neoclassic and socialist thought. While there is findings from creative destruction concept, there is differences from Schumpeterian creative destruction in studies of Smith's and Ricardo's from classic thought, Marshall's, Solow's and Nelson and Arrow's from neoclassic thought, Marx's from marxist thought. In the view of Marx and Schumpeter economic system evolves result of technological development. Other economists whose studies are examined in thesis mention supply of economic growth but they don't speak of evolution of system.