Geleneksel ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomik açıdan incelenmesi: OECD ülkeleri örneği
Economic analysis of conventional and renewable sources: Case study of OECD countries
  1. Tez No: 436777
  2. Yazar: FATİH EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Enerji tüketimine bağlı olarak fosil yakıtların gelecekte tükenecek olması, nükleer enerji gibi yenilenebilir olmayan kaynakların bilinçsizce kullanılması ile çevreye ve atmosfere zarar verilmesi sonucunda insanlar yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde daha fazla durmaya başlamışlardır. Yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilir bir çevre için, enerji temininin çevreye en az zarar veren kaynaklardan karşılanması kaçınılamaz hale gelmiştir. Bu çalışma ile OECD üyesi bazı ülkelerin (ABD, Almanya, Avusturya, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Türkiye) sahip olduğu enerji kaynaklarının dağılımı, mevcut durumları incelenmiş, gelecekteki durumları hakkında öngörüde bulunulmuştur. OECD üyesi ülkelerin geleneksel ve yenilenebilir enerji kaynakları tüketimi panel eş bütünleşme analizi yöntemi ile GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla) üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler 1982-2011 dönemini kapsamaktadır. Yapılan ekonometrik çalışma sonucunda bağımlı değişken GSYİH ile bağımsız değişkenler yenilenemez ve yenilenebilir enerji tüketimlerinin GSYİH üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humans started to give much more importance to the new and renewable resources as a result of; the depletion of fossil fuels depending on the consumption of energy, the damage which is given to the environment and atmosphere with the unconsciously usage of non-renewable resources as nuclear power. It has become obligatory to obtain energy from the least harmful resources for a livable world and a sustainable environment. In this study, Current situation and distribution of energy resources of some member countries of OECD (USA, Germany, Austria, Denmark, Holland, England, Ireland, Spain, Sweden, Switzerland, Italy, Japan, Canada, Turkey) is examined and a forecast is made for the future of the situation. The effect of the consumption of conventional and renewable energy resources on Gross Domestic Product (GDP) is searched with the Panel Cointegration Analysis method. Datas used in the study involve the period from 1982 to 2011. At the end of the econometric analysis (study), it is understood that independent variables of non-renewable and renewable resources energy consumptions has an effect on dependent variable GDP.