Beşeri ve ekonomik sermayenin geliştirilmesinde bölgesel kalkınma ajanslarının rolü (TR61 düzey 2 bölgesi örneği)
The role of regional development agencies on the development of human and economic capital (Case of TR61 nut ii)
  1. Tez No: 436776
  2. Yazar: AHMET BAŞBAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
TR61 Düzey 2 Bölgesi toplam 2 684 328 nüfusa sahiptir. Türkiye nüfusunun %3,7'ini ve 36 996 km2'lik alanla yüzölçümünün %4,7'sini oluşturmaktadır. Türkiye'deki bölgeler arası kalkınmışlık farkının ortadan kaldırılması ve ortak yerel sosyo-ekonomik büyüme potansiyeline sahip illerin birlikte kalkınması için benimsenen bölgesel kalkınma politikası neticesinde Bölgesel Kalkınma Ajansları kurulmuştur. Bu tezin amacı, bu ajansların faaliyetlerinin ekonomik kalkınmanın en önemli göstergelerinden olan beşeri ve ekonomik sermaye üzerindeki etkisini, bu politikanın başarılı olup olmadığını TR61 Düzey 2 Bölgesi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) örneğinde açıklamaya çalışmaktır. Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi verimli toprakları, zengin su kaynakları ve ılıman iklimi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, her çağda cazibe merkezi olmuş bir yerleşim alanıdır. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) aracılığıyla desteklen firmalar ile kurum\kuruluşlar tarafından yürütülmüş proje\faaliyetlerin“Gayeli Örnekleme Yöntemiyle”ile seçilenlerden anket yoluyla birincil veriler toplanarak ikincil verilerle karşılaştırılmıştır. Sonuçta, BAKA aracılığıyla desteklen firmalar/ kurum\kuruluşlar tarafından yürütülmüş proje\faaliyetler sonucunda beşeri ve ekonomik sermayenin geliştiği ve buna bağlı olarak sürdürülebilir bölgesel kalkınmanın sağlanmasında önemli bir paya sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, anket uygulanan firmalar ile kurum\kuruluşların yasal statüleri, bulundukları iller ve faaliyet alanları gibi beşeri ve ekonomik sermaye ile bölgesel kalkınma kriterleri arasında ''ki-kare ( 𝜒2)'' analizi yapılarak arasındaki ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
TR61 NUT II region has a total population of 2 684 328. It constitutes 3,7% of the population and 4,7% of surface area by 36 996 km2 of Turkey For the elimination of regional development differences in Turkey and as a result of adopted regional development policy with for common development of provinces which have common local socio-economic growth potential, regional development agencies have been established. The aim of this thesis is to try to explain impacts of regional development agencies' activities on human and economic capital which are the most important indicator of economic development, whether this policy was successful by looking at the example ofTR61 NUT II of the Western Mediterranean Development Agency (BAKA)in the case. TR61 NUT II region covers Antalya, Isparta and Burdur provinces in the Western Mediterranean Region with fertile soil, rich water resources and temperate climate and hosted to many civilizations and the center of attraction in every age. In the region the region Western Mediterranean Development Agency (BAKA) powered through firms and institutions \ enterprise carried out by the project \ activities of 'purposeful with sampling' by collecting primary data through surveys those selected were compared with secondary data. Eventually, it is found that as a result of carried out projects/ activities of BAKA supported companies and institutions/ organizations, human and economic capital are improved and therefore that has an important role on sustainable regional development. Additionally, the surveyed firms and institutions/legal status of organizations, such as provincial and scope of their human and economic capital in regional development criteria after 'chi-square (χ2)' analyzed is determined the relationship between.