The relationship between exports and economic growth the case of ivory coast: Evidence from autoregressive distributed lag (ARDL) models
İhracat ve ekonomik büyüme ilişkişi: Fildişi sahili örneği ARDL modellerinden kanıtlar
  1. Tez No: 436787
  2. Yazar: ABO YANNICK WILFRIED LANGUI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Fildişi sahili ekonomisinde 1987-2013 döneminde ihracat ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Söz konusu amaç için sınır testi ve ARDL yaklaşımı kullanarak ihracatın reel GSYİH üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar Fildişi ekonomisinde ihracatın uzun vadede ekonomik büyümeyi etkilediğini göstermiştir. Gayri safi sabit sermaye oluşumu ve işgücü büyüme oranı için de reel GSYİH üzerine istatiksel etki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study looks at the relationship between export and economic growth in Ivory Coast. Bounds testing approach and Autoregressive Distributed Lag were used in the analysis for the sample period 1987-2013. The results tells us that, export has a positive and statistically significant effect and on Real GDP, in the long run and also gross capital formation and labour force growth rate have statistically significant and positive effect on Real GDP.