Mirasın reddi ve hukuki sonuçları
Disclaimer of inheritance and legal consequences
- Tez No: 436786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GAMZE TURAN BAŞARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türk Miras Hukukunda benimsenen külli halefiyet ilkesinin sonuçlarının sınırlandırılması ve mirasçıları mirasbırakanın borçlarına ilişkin sorumluluğundan kurtarmak amacıyla, 4721 s. Türk Medeni Kanunu m.605 ile m.618 hükümleri arasında mirasın reddi kurumu düzenlenmiştir.Tezde mirasçılara tanınan mirası ret hakkı ile bu hakkın kullanılması neticesinde ortaya çıkan hukuki sonuçlar incelenmiştir. Konu incelerken başta Türk Medeni Kanunu olmak üzere konuya ilişkin diğer mevzuat hükümleri, doktrinde yer alan görüşler ve birçok yargı kararından yararlanılmıştır. Tezin birinci bölümünde, mirası reddin hakkında genel bilgiler verilmiş, mirasın reddi kavramı ve temel özellikleri üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte mirasın reddinin benzer kurumlarla karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, mirasın reddi çeşitleri olan, mirasçıların bu yöndeki irade açıklamalarından kaynaklanan gerçek ret ile kanunun bu konuda öngördüğü karineden kaynaklanan hükmen ret incelenmiştir. Burada mirasın gerçek reddine ilişkin olarak, mirası ret beyanı ve mirası ret hakkının kullanılması hakkında değerlendirmeler yapılmış, ayrıca devletin mirasçılığı ve ret hakkı ile vasiyet alacaklısının vasiyeti ret hakkı üzerinde durulmuştur. Mirasın hükmen reddi başlığında ise, mirası hükmen reddin şartlarına, mirasın hükmen reddi hakkının kullanılması ve bununla birlikte ortaya çıkan hukuki sonuçlara yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise, mirasın reddinin hukuki sonuçları ile birlikte, mirasın reddinde alacaklıların korunmasına yer verilmiştir. Mirasın reddinde alacaklıların korunması konusunda, mirası reddeden mirasçıların alacaklılarının korunmasına yönelik düzenlenen reddin iptali davası ile mirasbırakanın alacaklılarının korunması bakımından söz konusu olan denkleştirmeye tabi olan birtakım kazandırmaların geri verilmesine ilişkin dava hakkı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to limit the consequences of universal succession principle adopted in our legal system and to release heirs from liabilities of the debts of the deceased, Turkish Civil Code No. 4721 regulated disclaimer of inheritance between Articles 605 and 618.In our thesis, right to disclaim provided for heirs and legal consequences arising from its use are analysed. While discovering the subject, provisions related to subject other than Turkish Civil Code as being first, remarks existing in doctrine and many rulings are utilized. In the first section of the thesis, general information on disclaimer of inheritance are given, the concept of disclaimer of inheritance and fundamental features are dwelled on. In addition, the comparison between disclaimer of inheritance and the concepts akin to it are included. In the second section of the thesis, as being kinds of disclaimer of inheritance, virtual disclaimer arising from the statements of heirs for this purpose and judicial disclaimer arising from the presumption law provides in this regard are analysed. Related to virtual disclaimer of inheritance, assesments regarding the statement of disclaimer and the use of disclaimer are done, besides escheatage plus right to disclaim and right to disclaim of creditor of will are dwelled on. In terms of judicial disclaimer of inheritance, the prerequisits of disclaimer of inheritance and the use of the right to disclaim and the legal consequences arising along with are included. In the third section of the thesis, along with the disclaimer of inherance, protection of the creditors in disclaimer of inheritance are included. Regarding the protection of the creditors in disclaimer of inheritance, claim of annuling the disclaimer of inheritance provided to protect the creditors of heirs and the right of litigation to return of savings subject to equalization in respect to the protection of the creditors of the deceased are analysed.