Lisán-ı Türki ( 06 mil. eht a 39274 ) ( İnceleme-metin-terimler sözlüğü )
  1. Tez No: 436810
  2. Yazar: FATMA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TOKATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türk dilinin önemli sorunlarından biri; gramer çalışmalarında herkesçe kabul görmüş bir sistem ve sürekliliğin bulunmamasıdır. Bu sorunun giderilebilmesi için; Türk dilinin tarihi ve yakın dönemlerinde kaleme alınmış, gramere konu olabilecek eserler üzerinde birtakım çalışmalar yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalarda da bir süreklilik sağlanamamış ve dolayısıyla daha sonraki dönemlerde yapılacak olan gramer çalışmaları için sağlam bir sistem kurulamamıştır. Çalışmamıza konu olan eser de Osmanlı Türkçesi döneminde yazılmış bir gramer kitabıdır. Milli Kütüphane'de 06 Mil. EHT A 39274 numarası ve Lisan-ı Türki adı ile kayıtlı bulunan bu eser, tarafımızdan transkribe edilmiştir. Abdülkerim Hadi'ye ait bu eserin tez konusu olarak seçilmesinin amacı; söz konusu sorunun giderilebilmesine katkı sağlamak ve daha önce hiçbir çalışmaya malzeme olmamış bu eseri gün yüzüne çıkarmaktır.Çalışmamızda eserin bölümleri incelenmiş, Lisan-ı Türki adlı metin transkribe edilmiş ve esere ait bir terimler sözlüğü hazırlanmıştır. Ayrıca eser; Tahir Kenan'ın Kavaid-i Lisan-ı Türki adlı eseriyle mukayese edilmiş ve eserin kendi içinde bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the major problems of Turkish language; grammar and continuity in work is the absence of a system that everyone agrees on. In order to resolve this problem; date of Turkish language and was drafted in the near term, a number of studies have been made on the works will be the subject of grammar. The results of these studies also failed to provide a continuum and therefore did not establish a robust system for the study of grammar to be made in subsequent periods. The subject of our study is the work of a grammar book was written during the period of Ottoman Turkish. At the National Library 06 Mil. EHT A 39274 number and then registered in this work with the Lisan-ı Türki name was transcribed by us. Abdülkerim Hadi of the aim of the thesis is selected as the subject of this work; to contribute to mitigate the problem in question and did no work on the material before it is to face a day of work.In our study, examined sections of the work, Lisan-ı Türki has been named the transcribed text and a glossary of terms of the work has been prepared. Also work; Tahir Kenan Kavaid-i Lisan-ı Türki has been compared to the work and the work has been criticized in itself.