Gazâlî'de dinî tecrübe
Religious experience in Al-Ghazali
- Tez No: 436817
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Protestan düşüncenin ürettiği bir terim olan dinî tecrübeye, Gazâlî üzerinden yeni bir anlam alanı açmaktır. Bu amaç doğrultusunda, giriş bölümünde dinî tecrübe terimini üreten ortam ve bu ortamın terimin anlamlandırılması üzerindeki etkisi ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, dinî tecrübenin ontolojik arka planını tespit etmek amacıyla, Tanrı, âlem ve insan konusunda Gazâlî'nin fikirleri ele alınıp incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise tespit edilen ontolojik arka plan üzerine Gazâlî'ye göre dinî tecrübenin mahiyeti ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuçta ise, sıradışı, anlatılamaz, anlık yaşanmışlıklara sıkıştırılmış dinî tecrübenin, İslam temeli ve Gazâlî özelinde, daha geniş ve hatta insan varoluşunun tamamını kapsayan bir anlam çerçevesine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to introduce a new field of meaning to the term religious experience, which is created by Protestant thought, through al-Ghazâlî. For this purpose, in the introduction, the environment that created the term, religious experience, and its effects on the terms' interpretation was dealt and evaluated. In order to identify ontological background of religious experience, al-Ghâzâli's thoughts about God, universe and human was dealt and analysed in the first part of the dissertation. In the second part of the dissertation, the nature of religious experience, according to al-Ghazâlî, was tried to be revealed in the basis of this ontological background. In conclusion part, however, it was deduced that religious experience, which is unusual, inexpressible, compressed with instant experiences, has a wider meaning frame which comprises even the whole human existence, on the basis of Islam and especially al-Ghazâlî.