The role of international organizations for political instability of Somalia (1991-1998)
Somali'nin siyasi istikrarsızlığında uluslararası örgütlerin rolü (1991-1998)
- Tez No: 436847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu yüksek lisans tezi, uluslararası örgütlerin Somali'nin 1991-1998 arası dönemdeki siyasal istikrarsızlığı üzerindeki rolünü incelemektedir. Somali halkı, Somali yönetici elitlerince başvurulan baskı ve şiddet yüzünden çok acı çekmiştir. Somali halkı hem demokratik hem de askeri rejimler döneminde problemlerle ve zor şartlarda yaşamıştır. Askeri yönetiminin çöküşü ile birlikte Somali'de sivil savaş patlak vermiştir ve akabinde dış müdahalelerin etkisiyle ülkeler arası çatışmalar, siyasal istikrarsızlık, hükümet krizi ve Somali'ye uluslararası aşırı ilgi baş göstermiştir. Bu tezin amacı, 1991'de Somali merkezi yönetimin çöküşünden itibaren Somali siyasetine yönelik uluslararası, bölgesel dinamiklerin ve devletlerin müdahalelerinin daha rafine bir şekilde anlaşılmasına katkı sağlamaktır. Genel olarak bu çalışma, Somali Cumhuriyet'inin kuruluşu öncesi ve sonrasındaki Somali toplumunun sosyal ve siyasal yapısına, Somali sivil savaşının temel dinamiklerine ve otuz yıldır süren Somali siyasal krizindeki uluslararası ve bölgesel örgütlerin olumsuz müdahalesine ve komşu devletlerin rolüne odaklanmaktadır
Özet (Çeviri)
This Msc Dissertation examines the role of international organizations for the political in stability in Somalia 1991-1998. The Somali people have suffered from prolonged coercion and violence committed by the hands of Somalis. They have lived in problems and harsh situations under both democratic and military regimes. After the collapse of military rule, civil war has erupted in Somalia followed by endless external intervention which took part the continuation of the inter conflicts of the countries, political instability, governmental crisis and regional and international involvement of Somalia. The aim of this M.Sc thesis is to contribute to a more refined understanding of the international, regional dynamics and state's interventions of Somali politics since the collapse of Somali central government 1991. Generally, this study will also focus on the political and social structure of Somalia populations before and after the establishment of Somali republic, mains sources of Somali civil war, international and regional organization's negative intervention and neighboring state's role in Somali political crisis for last three decades.