Role of third states in the Somalia case
Somali meselesinde üçüncü devletlerin rolü
  1. Tez No: 978812
  2. Yazar: ABDİHAKIM MOHAMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN EFEGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Somali örneğinde üçüncü devletlerin rolünü analiz etmekte ve özellikle çatışmaya yönelik hem iç hem de dış müdahaleleri incelemektedir. Çalışma, bölgeyi Somali çatışmalarında bir nüfuz mücadelesi alanına dönüştüren Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık gibi Batılı ülkeler ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi bazı Arap ülkeleri arasındaki büyük güç rekabetinin yan etkilerini incelemektedir. Çalışma, sömürge döneminden Somali'deki merkezi hükümetin çöküşüne kadar olan dönemi kapsayan nitel ve betimleyici bir yaklaşım benimsemekte ve başlıca dış ve iç faktörler ile müdahalelerin rollerini vurgulamaktadır. Ayrıca uluslararası aktörlerin ve Eş-Şebab terör örgütü gibi diğer grupların siyasi değişimler üzerindeki etkilerini ve rollerini de araştırmaktadır. Bulgular, yerel istikrarı tehdit eden ve daha geniş jeopolitik dinamikleri yansıtan stratejik bir eksen oluşturan hem küresel hem de bölgesel aktörlerin güvenlik ve ekonomik çıkarlarının Somali'deki çatışmaları şekillendirdiğini göstermektedir. Ayrıca çalışma, bu çatışmaların yalnızca bölgesel güç mücadeleleri değil, aynı zamanda daha geniş bir küresel jeopolitik yeniden yapılanmanın parçası olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the role of third states in the Somalia case, specifically examining both internal and external interventions in the conflict. The study examines the side effects of competition among major powers, particularly Western countries such as the United States and the United Kingdom, as well as some Arab nations like the United Arab Emirates and Qatar, which are transforming the region into a battleground for influence in the Somalia conflicts. The study employs a qualitative and descriptive approach that covers the period from the colonial period to the collapse of the central government in Somalia, emphasizing and highlighting the major external and internal factors and the roles of interventions. It also investigates the effects and roles of international actors and other groups, like the Al-Shabab Organization, on political changes. The findings suggest that the security and economic interests of both global and regional actors, forming a strategic axis that threatens local stability and reflects broader geopolitical dynamics, shape the conflicts in Somalia. Furthermore, the study concludes that these conflicts are not merely regional power struggles but also part of a larger global geopolitical restructuring.