Gezi sosyolojisinin çokluk kavramıyla analizi
Analysis of the concept of multitude gezi sociology
- Tez No: 436883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANIL ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gezi Parkı eylemlerinin sosyal bileşenlerinin, kısaca toplumsal zeminde sosyolojisinin yeni toplumsal hareketler düzeyinde çokluk kavramıyla analiz edilmesidir. Çokluk çeşitliliktir ve sınıfsal indirgemeciliğin karşısında konumlanır. Dolayısıyla her toplumsal hareket, eylem; içindeki farklılıkları ve farklı kimliksel talepleriyle birbirine indirgenemez durumdadır. Bununla birlikte Gezi eylemeleri içinde barındırdığı çok farklı özneler ve aktörler vasıtasıyla, sosyal düzeyde, çoğulcu yapıyı yansıtmıştır. Sonuç olarak iktisadi ve kültürel değişimlere bağlı olarak emeğin niteliksel dönüşümü, yeni toplumsal hareketleri çok-aktörlü duruma getirerek, sosyal hareketleri çokluk kavramıyla analiz edilmesini gerekli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gezi Park acts of social components are briefly analyzed by a multitude of the social concept at the level of the new social movements in sociology. Multitude is the opposite of class reductionism. Therefore, every social movement, action; each is irreducible demand in case of differences and different identity. However, through many different subjects and actors that incorporates Gezi actions on the social level, it reflected the pluralistic structure. As a result of the qualitative transformation of labor due to economic and cultural change, bringing much-actor status of new social movements, it has made it necessary to analyze the concept of Multitude of social movements.