“The Gezi generation”: Analyzing social formation of a generation through its collective memories
“Gezi kuşağı”: Kolektif bellek perspektifinden bir kuşağın oluşumu
- Tez No: 1006207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BARIŞ KUYMULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de“Gezi Kuşağı”olarak adlandırılan toplumsal oluşumu, Karl Mannheim'ın kuşak sosyolojisi ve kolektif bellek teorileri ışığında incelemektedir. Niteliksel bir saha araştırmasına dayanan çalışma, sosyolojik anlamda, bir kuşağın yalnızca biyolojik bir yaş grubu veya doğum kohortu değil, paylaşılan anımsama pratikleri (mnemonic practices) aracılığıyla“konum”dan (location)“gerçekliğe”(actuality) evrilen dinamik bir toplumsal oluşum (social formation) olduğunu savunmaktadır. Çalışma, kuşak oluşumunu analiz etmek amacıyla yapısal, yorumlayıcı ve eleştirel boyutları bütünleştiren özgün bir üçlü analitik strateji üzerine kurgulanmıştır. Yapısal boyutta çalışma, özellikle 2010'lu yılların başında“taze temas”larını (fresh contact) yaşayan üniversite öğrencilerine odaklanarak, kuşağın rastlantısal tarihsel maruziyetini haritalandırmak için amaçlı örneklem (purposeful sampling) yöntemiyle nesnel bir sosyo-tarihsel zemin oluşturmaktadır. Yorumlayıcı boyutta ise çalışma, bellek anlatılarını“kuşak konumu”(generational location) ile“kuşak gerçekliği”(generational actuality) arasındaki analitik geçişleri deşifre eden hermenötik bir araç olarak kullanmaktadır. Çalışmanın eleştirel boyutu ise,“kayıp”ve“arafta/arada kalmışlık”duygularının toplumsal ve siyasal sınırlamalar tarafından nasıl şekillendirildiğini tartışarak bulguları kuramsal bir çerçeveye oturtmaktadır. Tez, Gezi Kuşağı'nın yalnızca siyasi katılımla tanımlanan monolitik bir yapı olmadığını; aksine Türkiye'deki '68 ve '78 kuşaklarından farklılaşan özgün kolektif bellek örüntüleriyle karakterize edilen karmaşık bir oluşum olduğunu ileri sürmektedir. Bu araştırma,“hatırlanan konjonktür”(remembered conjuncture) ve“anımsama müşterekleri”(mnemonic commons) gibi özgün kavramları literatüre kazandırarak Mannheim'ın kuşak teorisini güncellemekte ve çağdaş Türkiye'deki kuşak oluşumlarının sosyolojik kavrayışına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the formation of a generation, namely“the Gezi Generation”in Turkey through generation theory of Karl Mannheim's and theories of collective memory. By adopting these theoretical perspectives and depending on qualitative field study, the study argues that a generation is not merely a biological age group or birth cohort but a dynamic social formation which evolves from“location”to“actuality”through shared mnemonic practices. While doing this, the study builds upon a tripartite analytical strategy that orchestrates structural, interpretive and critical perspectives to analyze generational formation. At the structural pillar, the study establishes socio-historical ground by employing purposeful sampling to map the contingent historical exposure of the generation by specifically focusing on university students who experienced their“fresh contact”in early 2010s. At the interpretive pillar, the study utilizes collective memory theories as hermeneutic tool to decode recollections regarding early 2010s at both the analytical levels of“generational location”and“generational actuality”. At the critical pillar, the study positions the findings through a critical lens by arguing how the collective feelings of“loss”and“in-betweenness”are shaped by the social constraints. The thesis states that the Gezi Generation is not a monolithic entity defined solely by political engagement, but a complex social formation characterized by specific collective memories that distinguish it from the '68 and '78 generations in Turkey. By introducing two original concepts“remembered conjuncture”and“mnemonic commons”, this research updates Mannhemian theory of generations and contributes to sociological understanding of generational formations in contemporary Turkey.