Günübirlik çocuk cerrahi hasta annelerinde kaygı düzeyinin belirlenmesi: Ankara Çocuk Sağlığı Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi örneği
How to determine the level of anxiety of mothers who has pediatric patient that received a out-patient surgery, Pediatric Hematology and Oncology Unit of Ankara Training and Research Hospital example
  1. Tez No: 436894
  2. Yazar: MEHMET ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ METE TÖRÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde günübirlik cerrahi kavramı, çocuk cerrahisindeki tarihçesi, yararları, uygulandığı durumlar ve aşamaları hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde kaygı kavramı, tarihçesi, türleri, belirtileri, sürdüren etkenler ve bozukluğunun belirtileri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın amacı, yöntemi, evren ve örneklemi, kapsam ve sınırlılıkları, demografik bulgular, hipotez ve farklılıkları, bilgilendirilmiş/bilgilendirilmemiş günübirlik cerrahi çocuk hasta annelerinin kaygı düzeyini belirleyip birbiriyle karşılaştırılması, sonuç ve önerilerden bahsedilmiştir. Bu tez çalışmasındaki amaç, günübirlik cerrahi uygulanacak çocuk annelerinin, uygulanacak cerrahi işlemi öncesi kaygı düzeyini değerlendirmek ve bu değerlendirmeyi yaparken de günübirlik cerrahi vakayı planlayan cerrah, anestezi hekimi ve cerrahi klinik hemşiresi tarafından bilgilendirilmiş anne ve bilgilendirilmeyen anne olarak iki gruba ayrılmış olan anne kaygı düzeylerini belirleyip karşılaştırmaktır. Araştırma verileri nicel araştırma yöntemlerinden, anket tekniği ile toplanmıştır. Ankette, toplam 53 soru bulunmaktadır. Bunların 20 tanesi STAI FORM TX – I(Durum kaygı ölçeği), 20 tanesi STAI FORM TX – 2(Sürekli kaygı ölçeği) ve 13 tanesi de demografik durum bilgilerine aittir. Bu araştırma, Ankara ili Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde günübirlik cerrahi uygulanan, anketi eksiksiz ve uygun olarak dolduran 200 çocuğun annesiyle yapılmıştır. Anket çalışmasında, araştırma örneklemi için basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma 06/07/2015 - 19/11/2015 tarihleri arasında, çocuk cerrahi polikliniğinde ya da çocuk acil servisinde, cerrah tarafından değerlendirilerek“Günübirlik cerrahi ameliyat olabilir.”tanısı konulan ve ailesinin günübirlik cerrahi uygulamasına onay verdiği“Günübirlik Cerrahi Çocuk Hasta Annelerinde Kaygı Düzeyinin Değerlendirilmesi Anketi”ni cevaplamayı kabul eden anneler üzerinde yapılmıştır. Anketlerden elde ettiğimiz verilerin analizi için, SPSS 17,0( Statistical Package for the Social Sciences) ve Microsoft Office Excell programı kullanmıştır. Araştırmanın analizinden elde edilen sonuçları, Ankara ili Çocuk Sağlığı Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çocuğu günübirlik cerrahi ameliyatı olan günübirlik cerrahi çocuk hasta anneleri üzerinde genelleyebilsek de Ankara il sınırları içinde bulunan diğer hastanelerde günübirlik cerrahi ameliyat olan çocuk hasta anneleri üzerinde genelleme yapılması doğru değildir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, the reader is informed about the concept of out-patient surgery, out-patient surgery's history among pediatric surgery, stages and when it is practiced. In the second part, the reader is informed about the concept of anxiety, its history, its types, symptoms, lasting causes and the symptoms of anxiety disorder.In the third part, the study focuses on its aim, method, population and sample, scope and limitations, demographic findings, hypothesis and differences, comparison of pre-informed and not pre-informed the level of anxiety of mothers who has pediatric patient that received a out-patient surgery, resolutions and suggestions. The purpose of this study is to evaluate the level of anxiety of mothers, who have children of out-patient surgery and while doing this study, comparing the two groups of mothers who have been pre-informed by a surgical clinic nurse, operating surgeon and not. The data of this thesis research is collected by questionnaire technique. The survey has 53 questions in it. Twenty of those questions belong to STAI FORM – I (Case-Anxiety scale), 20 of them belong to STAI FORM TX-2 (Constant- Anxiety Scale) and 13 of them belong to demographic knowledge of state.The study was performed with 200 mothers, who have a out-patient surgery pediatric patient at Pediatric Hematology and Oncology Unit of Ankara Training and Research Hospital and accepted to fill the questionnaire form completely between the dates from 07/06/2015 to 11/19/2015. For the analysis of the survey, the programs in Windows and SPSS 17,0 (Statistical Package for the Social Sciences) are used. The results of the study, even though it can be generalized for the mothers who have pediatric patients at Pediatric Hematology and Oncology Unit of Ankara Training and Research Hospital, cannot be generalized for other hospitals in the city of Ankara.