Okul öncesi eğitim kurumlarında kullanılan resimli hikaye kitaplarının öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi (Elazığ ili örneği)
An investigation of the illustrated story books used in preschool education instutitions in terms of teachers' evaluations (Sample of Elazıg city)
  1. Tez No: 436946
  2. Yazar: MURAT TUNCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET ZELYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında kullanılan resimli hikaye kitaplarını öğretmen görüşleri doğrultusunda incelemektir. Araştırmada, tarama modellerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen“Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Kullanılan Resimli Çocuk Kitaplarının Özelliklerinin İncelenmesi”adlı anket geçerlilik ve güvenilirlik testi yapılarak kullanılmıştır. Testin Cronbach Alpha katsayısı 0,82 olarak bulunmuştur. Ankette, beşli likert şeklinde hazırlanmış olan 54 madde ve öğretmenlerin kişisel bilgilerini içeren 6 soru bulunmaktadır. Araştırmanın evrenini, Elazığ il merkezindeki anaokulu ve anasınıflarında görev yapmakta olan öğretmenlerin tamamı (477) oluşturmaktadır. Örneklemi ise, rastlantısal yöntemle seçilen 126 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmada kıdem yılı, çalışma süresi, eğitim verilen yaş grubu ve mezun olunan okul türü değişkenlerinde anketin bazı maddelerinde anlamlı farklılık çıkmıştır. Son olarak da, araştırma bulgularına dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The need to investigate the children's books used in pre-schools and kindergartens of The Ministry of National Education emerged and established the purpose of the study. Hence, it has been tried to contribute on the relevance and adequacy of children's books for children in pre-school education.“The Scale for Properties of Illustrated Children's Books Used In The Preschool Education Institutions”has been prepared in accordance with the experts' opinions and it has been used after validity and reliability study was established. Cronbach's alpha coefficient of test was found to be 0,82. Scale includes '54' items and also 6 variables depending on the teacher datas. The scope of the study includes all of the teachers (477) who works in preschools and kindergartens in Elazığ city centre. The subjects were randomly chosen 126 teachers among the group. In analyzing the data, descriptive statistics, t-test and one-way analysis of variance were used. According to years of seniority, working hours, age group of training and type of school they graduated the study has increased significant differences in some substances of the scale. Finally, suggestions were made on the basis of research findings.