Museumization of migration in Bursa, Turkey
Bursa'da göçün müzeleştirilmesi
- Tez No: 436965
- Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürlerarası İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mevcut tez, Türkiye'deki göç olaylarının müzeleştirme yoluyla, Bursa Göç Tarihi Müzesi örneğini kullanarak işler. Müzede kullanılan sunum metotları, tanımlanarak ve çeşitli bileşenleri incelenerek, serginin temelindeki açıklamaları, fonksiyonları ve politikaları ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu nedenle, kurum müzesi canlı, sosyal ve karşılıklı bir örgüt olarak anlaşılır. Tanımlama ve inceleme yaklaşımlarının ifade edilebilmesi için, göçün belirli yönleri, etnik, kültürel ve milli farklılıklarına odaklanılmıştır. Genel varsayım Bursa'daki göç müzesinin, göç kavramını aynılaşma süreci olarak meşrulaştıran ve güçlendiren bir olay olarak temsil eder. Müzede anlatılan hikâyeler, Osmanlı İmparatorluğunun kademeli düşüşü ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu sırasındaki zorunlu göç olaylarını işler. Koşullar, tartışmalı topraklarda Müslüman-Türk nüfusunun homojen bir biçimde oluşmasına yol açmıştır. Göç olayının müzeleştirilmesiyle ilgili olan bu yüksek lisans tezi, Türk uyruklu kurumsallaşmış bir yapının analizine bir katkı olarak kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The present thesis addresses museumization of migration in Turkey referring to the particular example of the Göç Tarihi Müzesi in Bursa (Museum of Migration History in Bursa). By describing and analyzing the varied components and methods of the representation in this Turkish migration museum in a detailed way, it is the aim to portray the statements, functions, and policies underlying the exhibition. Therefore, the institution museum is understood as a vivid, social, and reciprocal organization. In order to frame and channel the approach of the description and analysis, the focus lies on specific aspects of migration, namely movement, ethnical and cultural heterogeneity, and nationality. The main assumption is that the representation of the migration history in Bursa legitimizes and strengthens the concept of migration as a process of homogenization. The narratives told in the museum are about forced migration movements during the gradual decline of the Ottoman Empire and the foundation of the Turkish Republic. These circumstances led to the formation of a homogenous Muslim-Turkic population on strongly disputed territories. This master thesis about museumization of migration should therefore be regarded as a contribution to the analysis of an institutionalized construct of Turkish nationality.