Yayımlanmış ney metotlarındaki alıştırmaların ney sazına yeni başlayan öğrencilerin teknik gelişimi açısından karşılaştırmalı incelemesi
A review of the published exercises in ney method books in terms of their contribution to the technical improvement of beginner students to the study of ney instrument
- Tez No: 696902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Müziğin hayatımızdaki yeri, geçmiş çağlardan 21. yüzyıla kadar önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. Müziğin olduğu kadar müzik eğitiminin de önemli bir konu olunduğu bilinmesi aşikârdır. Bu sebeplerden yola çıkılarak Ney sazının önemi de yüzyıllardır bilinmekte olup Ney eğitimi için de önemli çalışmalar yapılmıştır. Bu araştırmada, Türkiye'de Ney eğitiminde kullanılan ve Ney'e yeni başlayanlar için Neyzen Ahmet KAYA, Burcu KARADAĞ, Fevzi HALICI, Temel Hakkı KARAHASAN, Sencer DERYA ve Süleyman ERGUNER'e ait Ney metotlarının, Ney sazına yeni başlayanlar için teknik gelişim bakımından incelemesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel bir araştırma olup araştırmanın modeli, evreni ve örneklemi açıklanarak araştırmada kullanılan veri toplama ve analiz yöntemleri hakkında bilgiler verilmiş ve araştırmanın yürütülmesinde tarama modeli kullanmıştır. Bu kapsamda ilk olarak geçmişten günümüze kadar yayımlanmış olan Ney metotları tarama yöntemi yardımıyla araştırılmıştır. Daha sonrasında araştırmanın konusunda yer alan metotlarındaki alıştırmalar teknik çözümlemeler ile analiz edilmiştir. İncelenen analizler doğrultusunda Ney sazına yeni başlayan bireyler bu alıştırmaları programlı ve düzenli çalışmaları doğrultusunda sazlarını geliştirebilecekleri öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is known that the place of music in our lives has an important place from past ages to the 21st century. Obviously, music education is an important subject, as much as the music itself. Thus, the significance of the ney instrument has been known for centuries, and substantial studies have been carried out on the education of ney. This study aimed to review the method books used in ney education in Turkey for Ney beginners written by Neyzen Ahmet Kaya, Burcu Karadağ, Fevzi Halıcı, Temel Hakkı Karahasan, Sencer Derya and Süleyman Erguner in terms of technical improvement of those who are beginners in the ney instrument. The study is qualitative research; the model, universe, and sample of the study are explained, data collection and analysis methods used in the study are given, and a survey method is used in carrying out the research. First, ney method books published from past to present were investigated using the survey method. Then, exercises used in the determined methods that are in the subject of the study are analyzed through technical analysis. As a result of these analyses, it is observed that new beginners of the ney instrument can improve their skills with a planned and regular practice in the beginning through these exercises.