Environmental Kuznets Curve and trade liberalization
Çevresel Kuznets Eğrisi ve ticari liberalizasyon
  1. Tez No: 436986
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATIL AŞICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde ticari liberalizasyonun, çevresel tahribat ve gelir arasındaki fonksiyonel ilişkiye etkisi incelenmektedir. Literatürde bu fonksiyonel ilişki“Çevresel Kuznets Eğrisi”adıyla anılmaktadır. Bu tezde 52 tane gelişmekte olan ülke verisi kullanılmıştır. Çevresel tahribat için kişi başı CO2 emisyon değişkeni, gelir içinse kişi başı GDP değişkeni kullanılmıştır. Çalışma sonucunda ticari liberalizasonun çevre kirliliği ve gelir arasındaki fonksiyonel ilişki üzerinde anlamlı bir etkisi bulunduğu görülmektedir. Sonuçlar ticari liberalizasyon öncesi ilişkinin doğrusal olduğunu, ticari liberalizasyon sonrasında ise Çevresel Kuznets Eğrisi'nin öngördüğü gibi (ters U şeklinde) bir ilişkinin olmadığı, aksine, ülkelerin gelir düzeyi arttıkça çevresel tahribatın da arttığına yönelik bir ilişkiye işaret etmektedir. Bu sonuçlar bizi literatürdeki“Pollution Haven”(Kirlilik Limanı) hipotezinde belirtilen ticari liberalizasyonun gelişmekte olan ülkelerde çevreyle ilgili düzenlemelerin gevşekliğinden dolayı doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) vasıtasıyla kirli endüstrileri ülkeye çekerek çevresel tahribatın artışına yol açtığı tezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the potential effects of trade liberalization on the functional relationship between pollution and income, namely the Environmental Kuznets Curve, for a sample of 52 developing countries. Using GDP per capita as a measure of income and CO2 emissions per capita as a measure of pollution, this study shows that trade liberalization has a signicant effect on the hypothesized relationship. Our results indicate that pre-liberalization period is characterized by a linear relationship. However, trade liberalization does not induce the pattern towards an inverted U-shaped relation. Instead, it accelerates income driven pollution. This finding is in line with the pollution haven hypothesis which claims that trade liberalization can be a trigerring factor in the relocation of the dirty industries via foreign direct investment (FDI) from the developed countries to the developing countries where the environmental standards are relatively less strict