Blasphemy between free speech and hateful speech
Özgür ifade ve nefret söylemi bağlamında dine hakaret (Küfür)
- Tez No: 436991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GİOVANNİ FİLİPPO MİON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, farklı küfür çeşitlerinden bir türün nefret söylemi olarak karakterize edilebileceği bir zemin bulmayı amaçlıyor. Bu tür küfür, inanç ya da inançsızlığa dair teorik anlaşmazlıklar ya da din üzerine yapılan eleştirilerden bağımsız olarak, dini kimliklerin karalanmış temsiliyetine, toleranslı toplum fikrine bir tehdide, sosyal bağlara bir saldırıya, ve ifadenin araçsal ve politik konumuna bağlı olarak gelişen iktidar ilişkilerine tekabül eder. Tezin savı, bu tür küfür, kınayıcı ve sövüp sayan üslubuyla kendilerini dindar olarak tanımlayan insanların ahlaki özellikleri ve sosyal statülerinin itibarsızlaştırılmasına kapı aralar. Bu sebeple ahlaki anlamda özgür ifade olarak tanımlanmamalıdır. Diğer yandan, bu çalışma küfrün yasal düzenlemesine dair fikir sunmaz. Aynı zamanda, dini kimliğe hakaret nasıl kınanması gerekiyorsa, ‗dini' nefret ifadelerinin kınanması gerektiğine de vurgu yapar. Çalışmayı üç bölümde şekillendirdik. Birinci bölümde, Hristiyanlık, İslam ve Sihizm'i hedef alan üç farklı küfür vak'asını inceliyorum. Objelerin karakteristiklerini, insanların ve dini figüranların tepkilerini, ve küfür yapıcıların maksatlarını tasvir ediyorum. Bu bölüm, küfrün kültürel, psikolojik ve politik bağlamındaki sezgisel koşulları sunmayı amaçlıyor. İkinci bölümde, ‗özgür ifade', ‗nefret söylemi' ve ‗küfür' fikirlerini kavramsal olarak analiz ediyorum. Ayrıca farklı özgür ifade kavramsallaştırmalarını ayırt ediyorum; mutlakiyetçi ve göreceli duruşlar olarak. Bu karşılaştırma, belirli ifadelerin nefreti nasıl körüklediğini göstererek, küfrü nefret söylemi olarak tanımlama imkanı veriyor. Üçüncü bölüm ise nefret söylemi olarak küfre odaklanıyor. Burada Eleştiri Seküler midir? kitabındaki bazı entelektüellerin fikirlerini eleştirel olarak değerlendiriyorum.
Özet (Çeviri)
In my thesis, I contend that a certain kind of blasphemy can be characterized as hateful speech. More precisely, I attempt to show that this certain kind of blasphemy is not a theoretical disagreement or criticism on the grounds of religion, but it amounts to a defamed representation of religious identities, to a threat to the idea of tolerant society, to an assault on social bonds and to a matter of power relations depending on the subordinate and political condition of speech. My working hypothesis is that blasphemy by a caustic and vituperative language is a form of degradation of the social standing and the moral character of the people who define themselves as religious and, accordingly, it should not be morally considered as free speech.(not legally) This study does not explore the question whether blasphemy should be prohibited or not. Further, it also emphasizes that any hate speech posed by religious people or sermons should be condemned too. The thesis is divided in three chapters. In the first chapter, I explore three cases of blasphemy targeting Christianity, Islam and Sikhism. In this section, I describe the characteristics of the ―blasphemous artifacts‖, the reactions of the people and religious figures and the intentions of the ―blasphemy-makers‖. The chapter aims to present some intuitive cases of blasphemy in their cultural, psychological and political context, and to pave to way to the forthcoming definition of ―blasphemy‖. In the second chapter, I define ―free speech‖, ―hate speech‖, and ―blasphemy‖ in a non question begging way. Moreover, I introduce the distinction between two different conceptions of free speech: the absolutist position and the relativist position. This clear contrast enables me to characterize blasphemy as hate speech by distinguishing how a certain speech is bound to stirring up hate. In the third chapter, I focus on blasphemy as a form of hate speech in secular societies. In this section, I critically assess the positions of some intellectuals on blasphemy in the book Is Critique Secular.