Self-regulatory strategy development in writing: A case study of a Turkish EFL learner
Yazma öz-düzenleme stratejilerinin geliştirilmesi: İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk bir öğrenci ile yapılan durum çalışması
  1. Tez No: 437058
  2. Yazar: DİLER GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA KARABINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada yazma stratejilerinin öz-düzenlemeci öğrenme stratejileriyle beraber öğretilme sürecinin bir öğrencinin yazmaya yönelik öz-düzenleme becerilerini ve yazma başarısını nasıl etkilediği incelenmektedir. Yazma öz-düzenleme becerilerini edinirken öğrencinin geçirdiği gelişimsel süreci daha yakından takip edebilmek ve derinlemesine anlayabilmek için çalışmada durum analizi yöntemi ve nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Anahtar katılımcı, İstanbul'da bulunan bir vakıf üniversitesinin bir yıllık yoğun İngilizce programına kayıtlı olan 22 yaşında bir kız öğrencidir. Çalışma süresince, katılımcı öğrenciye 8 hafta süren bir program dahilinde yazma ve öz-düzenleme stratejilerinin öğretildiği bire bir, yüz yüze dersler verilmiştir. Çalışmanın veri kaynaklarını uygulanan program öncesi ve 6 hafta sonrası yapılmış olan görüşmeler, her yazma ödevinden sonra gerçekleştirilen yazma deneyimlerini anımsatmayı amaçlayan görüşmeler, haftalık amaç belirleme, kendini izleme, ve kendini değerlendirme formları, araştırmacının günlükleri, katılımcı öğrencinin yazma dersi öğretmenleriyle yapılan görüşmeler, katılımcı öğrencinin yazma ödevleri (5 fikir paragrafı, 2 fikir yazısı), ve öğrencinin yazma dersi başarı notları oluşturmaktadır. Toplanan verilere tematik analiz yöntemi uygulanmış ve ortaya çıkan öz düzenleme stratejileri kodlanarak sınıflandırılmıştır. Çalışma sonuçları uygulanan programın anahtar katılımcının İngilizce yazarken belli bazı öz-düzenleme stratejilerini edinmesine ve yazma başarısını artırmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Yazma ile ilgili öz düzenleme stratejilerinden bazılarının edinimi çabuk ve kolay olmamaktadır. Bu nedenle uygulanan programın etkileri ancak uzun vadede gözlemlenebilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki amaç belirleme ve stratejik plan yapma gibi bazı öz düzenleme stratejilerinin öğrenciler tarafından içselleştirilmesi zaman almaktadır. Bununla birlikte, içselleşme gerçekleştiği takdirde, bu stratejilerin sürekli ve uzun vadeli olacağı gözlemlenmiştir. Sonuçlar öğrencilerin yazma becerisini geliştirebilmek için yazma sürecinde kullanılan güçlü beceri ve stratejilerin yazma öğretimine dahil edilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Stratejilerin uzun süreli kalıcılığını sağlamak ve öğrencilerin yazma başarılarını artırabilmek için, yazma stratejileri yazma sürecini düzenlemede önemli bir rol oynayan öz-düzenlemeci öğrenme stratejileri ile beraber öğretilmelidir.
Özet (Çeviri)
The present study investigates how the instruction of writing strategies in tandem with self-regulated learning strategies help improve a student's self-regulation in writing and enhance her writing achievement. The study adopted a qualitative approach and case study methodology to gain a deeper understanding of the developmental processes that students undergo on the way to become self-regulated learners in writing. The key participant was a 22-year-old student enrolled in a one-year intensive English language program at a foundation university in Istanbul, Turkey. The study included an 8-week intervention program in which the participant student was given one-on-one tutorials focused on writing strategies as well as self-regulated learning. The data sources collected in this research were pre- and post-intervention interviews, stimulated recall interviews upon the completion of each writing task, goal-setting, self-monitoring and self-evaluation forms, researcher's journals, interviews with the participant's writing teachers, writing outputs (5 opinion paragraphs, 2 opinion essays) of the participant, and the student's writing achievement scores. Thematic analysis was applied to the data to categorize emerging codes. The findings showed that the intervention program helped the key participant to adopt particular self-regulatory writing strategies and to increase her writing achievement scores. It is important to note that the adoption of several self-regulated learning strategies were not immediate though; the effects of the intervention could mainly be observed in the long term. The analysis revealed that internalization of certain strategies, especially self-regulation strategies such as goal-setting and strategic planning takes time on the part of the learner. However, once they are internalized, their maintenance was found to be long-term. Research findings suggest that in order to improve students' writing skill, powerful skills and strategies involved in the writing process should be incorporated into writing instruction. In order to ensure long-term maintenance of the strategies and improve students' writing achievement, the instruction of writing strategies should be provided in combination with self-regulated learning strategies which are crucial to orchestrating the writing process.