The relationship between r&d capital, spillover effects and labor productivity
Arge sermayesi, yayılma etkisi ve emek verimliliği arasındaki ilişki
  1. Tez No: 437171
  2. Yazar: CEMİL FARUK DURMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM SUALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde sermaye malları ithalatı yoluyla yayılma etkisi ve yurt içi ARGE sermayesinin emek verimliliği üzerindeki etkisi 2002 – 2011 yılları arasında 23 ülke için ampirik olarak incelenmiştir. Panel veri analizinin sonuçları büyük bir örneklem için teknoloji transferinin anlamlı ve olumlu olduğunu göstermiştir. Dışsallığın, G7 ülkelerinin arasında var olduğu ayrıca kanıtlanmıştır. Ancak sermaye malları ithalatı yoluyla oluşan teknoloji transferi G7 ekonomilerinden önemli ölçüde daha düşük emek verimliliği olan ülkelere doğru anlamlı bir etki oluşturmamaktadır. Bu tez, toplam faktör verimliliği yerine emek verimliliğini farklı ülke gruplarında dışsallığın etkisini ölçmekte kullanarak literature katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Spillover effects through capital goods imports and the effect of domestic R&D capital stock on labor productivity is empirically investigated in this thesis for 23 countries between 2002 and 2011. Results of panel data analysis indicated that technology transfer is significant and positive for a large sample. Externalities also exist between G7 economies. However, capital goods imports do not cause a knowledge transfer from G7 economies to countries with relatively and significantly lower level of productivity. The thesis contributed the literature by using labor productivity instead of total factor productivity in order to investigate the effects of externalities in samples with different set of countries.