30-65 yaş arası kadınlarda HPV sıklığı ve bunu etkileyen risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of prevalans and risk factors of HPV infection the 30-65 aged group of women
  1. Tez No: 655509
  2. Yazar: NURDAN KÖŞEDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Servikal kanserler önemli bir morbidite ve mortalite sebebi olmasının yanında, smear taraması marifetiyle önlenebilen ve erken evrede yakalanarak kontrol altına alınabilen jinekolojik bir hastalıktır. Servikal kanserlerle HPV arasında sıkı bir ilişki vardır. HPV enfeksiyonunu etkileyen risk faktörleri arasında erken yaşta cinsel aktivitenin başlaması, sık partner değişikliği, sigara alışkanlığının mevcudiyeti gibi nedenler yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı ASM'ne gelen ve Ulusal Kanser Taraması Programı çerçevesinde smear alınan 30- 65 yaş arası kadınlarda HPV sıklığını araştırmak ve etkileyen risk faktörlerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, kesitsel tanımlayıcı olarak tasarlanmış bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya 11/2018 -11/2020 tarihleri arasında İstanbul ili Eyüp bölgesinde bir aile sağlığı merkezine kayıtlı nüfusta 30-65 yaş arası , en az beş yıl içinde bir kez smear testi alınan, çalışmamıza katılmayı kabul eden, kognitif fonksiyon bozukluğu olmayan 283 kadın dâhil edildi. Katılımcılara tarafımızca hazırlanmış sosyodemografik özelliklerin, ilk cinsel aktivite yaşının, sigara alışkanlığının, sık partner değişikliğinin, ailesel kanser öyküsünün ve tarama testi ve aşı hakkında bilgi düzeyinin sorgulandığı 30 anket sorusu yüz yüze görüşülerek dolduruldu. Veriler SPSS 15.0 programında tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testive Ki Kare testleriyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: As an important reason of morbidity and mortality, cervical cansers are gynecological diseases which can be prevented and early-diagnosed by“Pap Smear”in early stages. There is a strong relationship between Cervical Cancers and HPV. There are the risk factors which effect the HPV infection such as beginning sexual activities in early ages, having multiple sex partners and smoking habit. The purpose of this research is searching HPV frequency and evaluating influantial risk factors of women who came to ASM and taken“Pap Smear ”in the age of 30-65 as a part of National Cancer Screening Programme. Material and Method: This is a survey study which considered "crosssectional descriptive and single centered. Of the female patients registered in Eyüp a Family Health Center the dates of 11/2018 and 11/2020, 283 volunteer women aged between 30-65 years, without cognitive dysfunction and having at least one Pap Smear tests in five years were included in the study.