AKP'nin muhafazakar demokrasi söylemi ve kadının toplumsal inşası
The conservative democracy discourse of AKP and social construction of women
- Tez No: 437279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
“AKP'nin Muhafazakar Demokrasi Söylemi ve Kadının Toplumsal İnşası”başlıklı bu çalışmada, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 2002 yılından beri süre gelen iktidarı boyunca 'kadına' yönelik yaklaşımı ele alınarak, kadının toplumsal boyutta nasıl inşa edildiği araştırılmıştır. Bu doğrultuda parti mensupları tarafından yapılan konuşmalar eleştirel söylem analizi metoduyla irdelenmiş ve parti tarafından kadının toplumsal olarak nasıl konumlandırıldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç ana başlıktan oluşmaktadır. İlk bölümde genel hatlarıyla toplumsal cinsiyet farklılıklarına ilişkin kuramsal yaklaşımlar ele alınmaktadır. İkinci bölümde AKP'nin muhafazakar demokrat kimliği irdelenmekte ve meselenin kadınlara ilişkin boyutu değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde ise, Eleştirel söylem analizi çerçevesinde parti mensuplarının kadınlara ilişkin söylemleri analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The approaches of Justice and Development Party related to women since 2002 has been analized through this study entitled as“The Conservative Democracy Discourse of AKP and Social Construction of Women”. In pursuance of this, speeches of the memebers of AKP have been semtinized by critical discourse analysis and scrutinized the social construction of women. This study is composed of three parts. In the first part, theories related to gender discrimination have been explained. In the second part, the conservative democrat ideology of AKP has been scrutinized and the issue of women in this ideology has been semtinized. As the third part, the speeches of the AKP members related to women has been studied by using critical discourse analysis method.