Çocuk tiyatrosu metinlerinde ötekileştirme
Forms of othering in the texts of the theater for children
- Tez No: 437280
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Tiyatrosu ve Oyun-Tiyatro-Drama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Birlikte yaşama kültürünün yaygınlaşmasının önündeki en büyük engellerden biri olan ötekileştirme; başkasını küçümseme, aşağılama, onun iradesini yok sayarak onun adına söz söz söyleme ve eylemde bulunma, kısacası kendini başkasından üstün görmek anlamlarına gelmektedir. Ötekileştirici uygulamalar çatışmayı ve düşmanlığı körüklemekte, sağlıklı iletişim kurmanın yollarını tıkamaktadır. Bu nedenle farklılığın yadsınmadığı, başkalık deneyiminin dışlanmadığı, içsel bölünmelerin en aza düşürüldüğü bir kültürün inşası için her türlü çaba önem taşımaktadır. Sanatın; estetik bilinci güçlendirme, eleştirel tutum geliştirme, yeni deneyimler edinme gibi alımlayıcı üzerindeki birçok olumlu etkisinin yanında empatiyi geliştirme olanağı sunması birlikte yaşama kültürünü güçlenmesine olumlu katkı sağlar. Tiyatronun da diğer sanat dalları gibi demokrasiye, birlikte yaşama kültürünün gelişimine katkıları yadsınamaz. Bu çalışmada çocuk ve gençlik tiyatrosu metinlerinden seçilen oyunlarda ötekileştirme pratiklerinin nasıl işlediği ele alınmakta, ayrımcı pratiklerin birliktelik ve farklılıklara saygı kültürünün yayılmasına olumsuz etkisi dikkate alınmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde ötekileştirme kavramı ve işlevi ele alınacaktır. İkinci bölümde sanat ve çocuk ilişkisi bağlamında sanatın başkasını anlamaya etkisi değerlendirilecektir. Son bölümde ise Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla çocuklara nasıl bir bilinç aşılandığı ve ötekinin nasıl bir konuma yerleştirildiği analiz edilerek birliktelik bağlarını güçlendirmeye katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Othering which is the biggest obstacle to make prevalent of culture of living together is to disdain and insult someone else, to take decision and do an act on behalf of someone else disregarding his/her self-determination. Briefly alienationmeans that get above himself/herself from other people. Practices which generate otherizing work up conflict and hostility and prevent healthy communication. So all kind of endeavors are important to built a culture in which differences are not ignored, the experience of alterity is not excluded and also internal separations are reduced. The art has impact on spectator such as enhancement of aesthetic awareness, bringing on critical thinking and experiencing new living. And also since art develop sense of empathy, art contributes strengthen culture of living together. Like other art genres also theatre has positive impacts on democracy and solidarity. The focus is how discriminative practices work in this scripts and if there are any damaging influences of these practices to constitute the culture of respect for diversity. The first chapter of this study discrimination and its function will be discussed. In the second part the relationship between art and children will be discoursed and then the influence of art to understand others will be reviewed. How theatre for young audience effect children to raise awareness of others and culture of living together is the main focus of the last chapter.