Zekai Kaplan'ın hayatı, kişiliği, tasavvuf anlayışı ve musikişinaslığı
Zekai Kaplan's life, personality, sufism understanding and musician
- Tez No: 437293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Zekâi Kaplan 1 Ocak 1942, Konya doğumludur. Zekâi Bey, Akif Paşa İlkokulu'nda, İmam Hatip Okulu'nda ve Konya İslâm Enstitüsü'nde okumuştur. 24 yaşında Zehra Hanım ile evlenmişlerdir. 4 kız çocukları olmuştur. Zekâi Bey ilk olarak Devran Okulu'nda Din Kültürü öğretmeni olarak göreve başlamıştır. Daha sonra İmam Hatip Lisesi'ne geçmiştir. Orada meslek derslerine girmiştir. İmam Hatip Lisesi müdürü Zekâi Bey'in müziğe olan ilgisini ve bilgisini takdir etmiş ve müzik derslerine de girmeye başlamıştır. Zekâi Bey, ney ve kudûm çalmıştır. O müziğe âşıktır. Okuldan sonraki zamanlarda arkadaşlarıyla müzik toplantıları yapmışlardır. Büyük ustalarla çalışmıştır. Kendisi müzik alanında birçok öğrenci yetiştirmiştir. Bu alanda çok çalışmalar yapmıştır. 1966 yılında Mehter Takımı'nı kurmuştur. Okuldan öğrenciler seçip, çalışmışlar ve özel günlerde gösteriler yapmışlardır. Mehter Takımı çalışmaları 1974-1975 yıllarına kadar devam etmiştir. Daha sonra çeşitli korolarda, derneklerde ve belediyelerde kudûm icra etmiş ve koroları yönetmiştir. 1985 yıllında Samsun'da açılan Dînî Mûsikî hizmet içi kursuna katılmış ve sertifika almıştır. Daha sonra açılan kurslara öğretmen olarak katılmıştır. Samsun'dan sonra Giresun, İzmir gibi birçok ildeki kurslara katılmıştır. 1991 yılında“Dînî Mûsikî”adlı kitabını çıkarmıştır. Zekâi Bey'in küçük yaşlarda kalp rahatsızlığı olmuştur fakat bu rahatsızlığı hiç önemsememiştir. Dördüncü felcini geçirince hastaneye kaldırılmış, birkaç gün komada kalmış ve sonra vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Zekâi Kaplan was born in 1942, January the 1st in Konya. Mr. Kaplan studied at Akif Paşa Primary School, at İmam Hatip School and at Konya İslâm Institute. Mr. Kaplan got married with Zehra at 24 age. They had 4 children. He worked as religious culture teacher at Devran School. He switched to İmam Hatip School afterwards. He gave profession lesson there. İmam Hatip School administrator appreciated Mr. Kaplan's interest and information and he gave music lessons. Mr. Kaplan played reed flute and a small double drum. He loved music. He made meetings with music with his friends after school. He worked with great authors. He educated many students in music field. He done many workings at this field. He established Mehter team in 1966. He picked students from school. They studied and they demonstrated at special days. Mehter team's works lasted up to 1974-1975. He played the small double drum at various choirs, association and municipality afterwards and he directed choirs. He attended religious music in service training at Samsun in 1985 and he receive a certificate. He attended as teacher to courses afterwards. He attended courses at Giresun, İzmir whereafter Samsun. He published book called religious music in 1991. He had cardiac disease at a young age but he did not care about that disease. When he was struck with paralysis for the fourth time he got in a coma and he passed away.