Üniversite öğrencilerinin beslenme durumunun, Akdeniz Diyet Kalite Indeksinin ve gıda beslenme okuryazarlığının araştırılması
Investigation of nutritional status, Mediterranean Diet Quality Index and food nutritional literacy of university students
- Tez No: 849016
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin beslenme durumlarını, Akdeniz diyetine uyum ve gıda beslenme okuryazarlığı durumlarını araştırmak, bu parametreler arasındaki ilişkileri incelemek ve öğrencilerde bu konularda farkındalık oluşturmaktır. Araştırma, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde eğitim gören rastgele seçilen %44,8'i erkek ve %55,2'si kadın olmak üzere 210 gönüllü üniversite öğrencisi ile yapılmıştır. Yüz yüze uygulanan soru kağıdı ile öğrencilerden genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı), fiziksel aktivite yapma durumları, 24 saatlik besin tüketim kaydı alınmıştır. Ayrıca Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KIDMED) ve Gıda Beslenme Okuryazarlığı Ölçeği (GBOY) uygulanmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 21,35±1,86 yıldır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the nutritional status, adherence to the Mediterranean diet and food nutrition literacy of students studying at Gaziantep Hasan Kalyoncu University, to examine the relationships between these parameters and to build awareness among students regarding these aspects. The research was conducted with 210 randomly selected volunteer university students, 44.8% male and 55.2% female, studying at Hasan Kalyoncu University. With the face-to-face questionnaire, general information, eating habits, anthropometric measurements (height, body weight, physical activity status, 24-hour food consumption record) were obtained from the students. Additionally, Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED) and Food Nutrition Literacy Scale (GBOY) were gathered. The average age of the students is 21.35±1.86 years.