Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite seviyeleri ile motorik ve antropometrik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity level and motor and anthropometric characteristics of university students
- Tez No: 499189
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Düzenli fiziksel aktivite, çocukların ve gençlerin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için esastır. Fiziksel aktivite, gençlere sosyal, davranışsal ve zihinsel yararlar sağlamaktadır. Eğlenmek ve arkadaşlarıyla birlikte olmak, çocuklar ve gençler için fiziksel aktivite ve sporla uğraşmanın temel nedenleri arasındadır. Bu bilgiler ışığında bu araştırmada üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite seviyeleri ile motorik ve antropometrik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu Araştırmaya 56 erkek 57 kadın olmak üzere 113 üniversite öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regular physical activity is essential for their healthy growth and development of children and young people. Physical activity provides social, behavioral and mental benefits for young people. Having fun and being with friends is among the main reasons for physical activity and sports involvement for children and young people. In this study, it was aimed to investigate the relationship between physical activity levels and motor and anthropometric characteristics of university students. As a total of 56 males and 57 females, 113 university students voluntarily participated in this research. SPSS 22.00 Statistical program was used in the study and significance level was taken as 0,05.