Ticari işletmelerde promosyon uygulamalarının muhasebe açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 43733
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İşletmelerde pazarlama kavramı bileşeni olarak yaygınlaşan promosyon uygulamaları, rekabet ekonomisinde satışların düşmemesinde kullanıldığı gibi artırımında da kullanılan vazgeçilmez bir yöntem olmuşur. Ülkemizde ilk olarak uluslararası şirketlerce uygulanmasına başlanılan promosyon uygulamaları, değişik yöntemler ile yaygınlaşmıştır. Değişen ve gelişen bu yöntemler, muhasebe açısından bir takım sorunları ortaya çıkarmıştır. Ortaya çıkan bu sorunlar ile sıkça karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada promosyon uygulamalarının ticari işletmelerce alınması ve verilmesi halinde muhasebeleştirilmesi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Muhasebe Kavram ve lkeleriyle, Vergi İdaresinin savunduğu görüşler arasında çelişki saptanmış, bu konuda öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Applications of promotion which are widely used as a component of marketing concept in the management is used in the competition of economy for withdrawn of sales. Even though, this concept is also used for the increasing of sales as a must. International firms were the pioneers of promotions in Turkey. These applications had been widely used by different methods. These methods which had been progressed and changed were put forward some problems on accountancy These problems and have been often seen. Consederetion of promotion into the accountancy concept by taking and giving promotions of commercial firms are evaluated. As a result, some contradictions were detected between the accountancy concepts and the conceptions of tax administration in this study. Some recommendations were put forward about this concept.