Paul Ricoeur felsefesinin habercilik pratikleri bağlamında etik olanakları
The possibilities of Paul Ricoeur philosophy in the context of the ethical predicaments of journalism practices
- Tez No: 437356
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR BETÜL ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Gazetecilik, Philosophy, Journalism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmada gazetecilik etiğine dair çıkmazlar belirlenmekte ve ardından Fransız Filozof Paul Ricoeur'ün etik teorisinin ve Richard Kearney'in metodolojisinin söz konusu çıkmazlara sağlayacağı olanaklar konu edilmektedir. Çalışma, Ricoeur düşüncesinin temel bağlamı olarak Dilsel Misafirperverlik ve Kearney'in Ricoeur felsefesi dolayımıyla oluşturduğu Eleştirel Yorumbilgisi ile gazeteciliğin etik problemlerine çözüm önermektedir. Önce egemen ardından da öteki habercilik anlayışına dair temel problemleri analiz etmekte ve Ricoeur'ün etik teorisinin bu problemlere sağlayacağı olanaklar üzerine düşünmektedir. Egemen ve öteki habercilik anlayışları ayrı ayrı ele alınmakta ve haber, kurum, gazeteci bağlamında etik açıdan karşılaştırılmaktadır. Her iki gazetecilik anlayışının da etik problemleri seçilmiş örnekler çerçevesinde incelenmekte, Ricoeur'ün etik felsefesinin ve Kearney'in etik düşüncesinin sunacağı olanaklar doğrultusunda söz konusu örneklerin etik dönüşümü incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, having determined the problems of current journalism ethics, I propose a new ethical perspective influenced by French Philosopher Paul Ricoeur and Richard Kearney, capable of resolving ethical problems of journalism. After explaining Ricoeur's philosophy on ethics, I address mainstream and alternative journalism perspectives separately and compare them through the news, the journalist and the institution. Analyzing ethical predicaments of both journalism perspectives concerning case studies, I examine the possibilities of Ricoeurian ethical philosophy, specifically linguistic hospitability and Kearney's methodology of diacritical hermeneutics.