Bireysel ve sosyal sorumluluk modelinin sorumluluk davranışlarının kazandırılmasında kullanılması: TVF Spor Lisesi örneği
The use of personal and social responsibility model upon bringing responsibility behaviors: TVF Sport High School case
  1. Tez No: 437415
  2. Yazar: BİJEN FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilere fiziksel aktivite yoluyla sorumluluk davranışlarını kazandırmada BSSM'nin etkisini belirleyebilmek ve öğrencilerin sorumluluk davranışlarını spor salonu dışına aktarıp aktarmadıklarını incelemektir. Araştırma grubunu, 2015-2016 eğitim-öğretim güz döneminde Ankara TVF Spor Lisesi'nin 10.sınıfında öğrenim gören 55 (deney grubu n=27, kontrol grubu n=28) öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada, gömülü yarı-deneysel ön-test son-test kontrol gruplu karma yöntemler deseni kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere 32 saatlik BSSM programı uygulanırken, kontrol grubundaki öğrencilerle mevcut öğretim programına devam edilmiştir. Bulgular için; nicel verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistik ve Tek Yönlü Kovaryans Analizi (ANCOVA), öğrenci davranışı değerlendirme rubriği, günlük yansıtıcı değerlendirme formu ve sorumluluğa dayalı öğretme stratejisinden elde edilen yüzdelik analizi sonuçları; nitel verilerin analizinde, yansıtma zamanı değerlendirme formu ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler için içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. ANCOVA sonuçlarında, deney ve kontrol gruplarının toplam puanları arasında anlamlı farklar olduğu, deney grubu öğrencilerinin son-test ve kalıcılık testi toplam puanlarında anlamlı bir şekilde artış olduğu, kontrol grubu öğrencilerinin toplam puanlarında ise düşüş olduğu gözlenmiştir. İçerik analizi sonucunda, yansıtma zamanı formundan ve görüşmelerden elde edilen veriler, sorumluluk davranışlarının kazanımına ilişkin kanıtlar ortaya koymuştur. Deney grubundaki öğrencilerin tümünün sorumluluk davranışlarını sergilemede, duyuşsal aşamalı sınıflamanın alma, tepkide bulunma ve değer verme boyutlarında yer aldığı; sorumluluk davranışlarını spor salonu dışına aktardıkları belirlenmiştir. Ayrıca, sorumluluk davranışlarının spor salonu dışına aktarımında ve teşvik edilmesinde veli işbirliğinin olumlu yönde katkıları olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, spor lisesindeki öğrencilere sorumluluk davranışlarının kazandırılmasında 32 saatlik BSSM etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the effect of TPSR model upon bringing responsibility behaviors in students via physical activities and examine whether students take their responsibility behaviors out of sports hall or not. The study group consisted of 55 students (experimental group n=27, control group n=28) receiving education in the 10th grade of Ankara TVF Sport High School in the fall term of the school year of 2015-2016. In the study, mixed methods pattern with embedded quasi-experimental pretest-posttest control group was used. While students in the experimental group applied the TPSR program for 32 hours; students in the control group continued the present curriculum. Regarding the findings; descriptive statistics, One-Way Analysis of Covariance (ANCOVA), student behavior assessment rubric, daily reflective assessment form and percentage analysis results obtained from the responsibility-based teaching strategy were used in analyzing the quantitative data, and for reflection time assessment form and semi-structured interviews were used content analysis in analyzing the qualitative data. The results of ANCOVA showed that there were significant differences between the total scores of the experimental and the control group; posttest and permanence test scores significantly increased in students in the experimental group and decreased in students in the control group. As a result of the content analysis, the data acquired from the reflection time form and interviews presented some evidences concerning the responsibility behaviors. It was determined that all students in the experimental group were involved in receiving, responding and valuing dimensions of the affective phase classification in displaying responsibility behaviors and they took their responsibility behaviors out of sports hall. It was also determined that parent cooperation had positive contributions to taking responsibility behaviors out of sports hall and encouraging them. As a consequence, the TPSR model of 32 hours was effective upon bringing responsibility behaviors in sport high school students.