Plastik işçilerinde ftalat maruziyeti ile oksidan/antioksidan statü değişiklikleri ve üreme sistemi toksisitesi arasıdaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between oxidant/antioxidant status alterations and reproductive toxicity in plastic workers exposed to phthalates
  1. Tez No: 437425
  2. Yazar: ZEHRA GÜLRÜ GÜRDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA KOÇER, DOÇ. DR. ÜLFET PINAR ERKEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Polivinil klorür (PVC), plastik endüstrisinde en yaygın kullanıma sahip polimerik materyaldir. PVC tipi plastik ürünlerin esneklik ve dayanıklığını sağlamak üzere ,plastizer olarak ftalatlar kullanılmaktadır, en sıklıkla kullanılan ftalat ise Di(2-etil- hekzil) ftalat (DEHP)'dır. PVC duvardan yer kaplamasına, besin ambalajından medikal ürünlere, kablolara ve oyuncaklara kadar pek çok alanda kullanıma sahiptir. İnsanlar, oral, dermal ve inhalasyon yolu ile DEHP'e düşük dozlarda sürekli olarak maruz kalır. DEHP, endokrin bozucu bir kimyasal maddedir; gelişimsel ve reprodüktif toksisitesi olduğu da gösterilmiştir. DEHP'e mesleki olarak maruz kalan işçilerde farklı toksik etkilerin ortaya çıkabileceği yapılan sınırlı sayıda çalışmada gösterilmiştir. Sunulan tez çalışmasında, plastik işçilerinde DEHP maruziyeti ile üreme ve tiroid hormon parametreleri, oksidan/antioksidan statü değişiklikleri ve DNA hasarı arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, Sağlık Bakanlığı Ankara Meslek Hastanesi'ne başvuran yaşları 20-50 arası değişen 24 erkek plastik işçisi ve 29 erkek sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. İşçi ve kontrol gruplarında plazma DEHP ve ana metaboliti mono (2-etilhekzil) ftalat (MEHP) düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca, üreme hormonları, tiroid hormonları, hepatik enzimler, oksidatif parametreler, selenoenzimler dahil olmak üzere antioksidan enzim aktiviteleri, DNA hasarı ve selenyum düzeyleri de ölçülmüştür. Plastik işçilerinde kontrol grubuna göre serum serbest T 4 düzeyi (% 39,6), serum testosteron düzeyi (%22), eritrosit total glutatyon düzeyi (%43) ve eritrosit selenyum düzeyi (%17) istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Ayrıca, işçi grubunda kontrol grubuna göre serum folikül stimüle edici hormon (FSH) düzeyi (%56), serum alanin transaminaz (ALT) (%49), serum aspartat aminotransferaz (AST) düzeyleri, (%36,6), plazma glutatyon peroksidaz aktivitesi (GPx3) (%48), 8-oksideoksigunanozin düzeyi (14 kat), plazma DEHP ve MEHP düzeylerinin (sırasıyla 2,5 ve 1,7 kat) istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bolduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, DEHP'e maruz kalan işçilerde tiroid ve üreme hormonları ile, hepatik enzimlerde önemli değişiklikler olduğunu göstermekte; oksidan/antioksidan statüde bozulma ve DNA hasarının işçilerde gözlenen DEHP toksisitesinin altında yatan mekanizmalardan olabileceğini düşündürmektedir.İlgili parametrelerin daha geniş popülasyonlarda değerlendirileceği ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Polyvinyl chloride (PVC) is one of the most widely used polymeric materials in the plastic industry. Phtalates, especially Di(2-ethyl- hexyl) phthalate (DEHP), are used to increase the flexibility and longevity of plastic products like PVC as plasticizer. PVC has an abundant use in different products from floorings to wall coverings, from food packaging to medical devices, and from cables and toys. Humans are continuously exposed to DEHP at low concentrations through multiple routes, including oral and dermal exposure and inhalation. DEHP is an endocrine disrupting chemical and it was shown to exert developmental and reproductive toxicity. Limited number of studies showed that DEHP exerted different toxic effects in workers exposed to this chemical occupationally. In this thesis, it is aimed to evaluate the relationship between DEHP exposure and reproductive and thyroid hormone parameters, oxidant/ antioxidant status and DNA damage in plastic workers. 24 plastic workers (who were admitted to The Ministry of Health Ankara Occupational Diseases Hospital) and 29 controls, aged between 20-50 years, were recruited in this study. We determined the plasma levels of DEHP and mono (2-ethylhexyl)phthalate (MEHP, the main metabolite of DEHP) in workers and controls. In addition, reproductive hormones, thyroid hormones, hepatic enzymes, oxidative parameters, antioxidant enzyme activities including selenoenzymes, DNA damage and plasma selenium levels were also determined. Our results showed that there were significant decreases in serum T 4 (39.6 %), serum testosterone (22 %), erythrocyte total glutathione (43 %) and erythrocyte selenium (17 %) levels in workers group compared to control group. On the other hand, there were marked increases in follicle stimulating hormone (FSH) (56 %), serum alanine transaminase (ALT) (49%), serum aspartate aminotransferase (AST) (36.6 %), plasma glutathione peroxidase (GPx3) activity (48%), 8-oxodeoxyguanosine (14 fold), plasma DEHP (2.5 fold) and MEHP (1.7 fold) levels in workers group compared to control group. These results suggest that there are significant alterations in thyroid and reproductive hormones, hepatic enzymes in workers who were exposed to DEHP and that the imbalance of oxidant/antioxidant status and DNA damage may be the mechanisms underlying the toxicity of DEHP observed in the workers . Further studies are needed to show such effects in larger populations.