Fabrika işçilerine ergonomi eğitimi ile birlikte verilen egzersizin ağrı ve fonksiyonellik üzerine etkisi
The effect of exercise given to factory workers with ergonomics training on pain and functionality
- Tez No: 817325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı bel ağrılı fabrika işçilerinde uygulanan egzersizlerle birlikte verilen ergonomi eğitiminin ağrı, fonksiyonellik, uyku ve yorgunluk üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışma randomize kontrollü olarak planlanmıştır. Çalışmaya Kocaeli Gebze'de plastik döküm fabrikasında çalışan 18-60 yaş aralığında bel ağrısı yaşayan işçiler dahil edilmiştir. Katılımcılar iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya dahil edilen fabrika işçileri randomize olarak deney grubu ve kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Deney grubuna ergonomi eğitimi ile birlikte germe ve kor stabilizasyon egzersizleri içeren egzersiz eğitimi verilmiştir. Kontrol grubuna ise sadece ergonomi eğitimi verilmiştir. Katılımcılar verilen egzersizleri haftada 3 gün ve 8 hafta boyunca devam ettirmişlerdir. Katılımcılardan veri toplamak amacıyla; ağrı ile ilgili bilgi toplamak için“McGill Ağrı Anketi (Kısa)”ve“Visüel Analog Skalası”; yorgunluk düzeylerini belirlemek için“Yorgunluk Şiddet Ölçeği”, uyku kalitesini belirlemek için“Pittsburgh Uyku Kalitesi Anketi”ve fonksiyonellik değerlendirmesi için“Oswestry Bel Ağrısı Ölçütü”kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki hastaların tedavi öncesindeki Yorgunluk Şiddet Ölçeği, Oswestry Bel Ağrısı Ölçütü, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Visüel Analog Skalası ve McGill Ağrı ölçümleri arasında anlamlı fark görülmemiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of ergonomics training with exercises applied on factory workers with low back pain on pain, functionality, sleep and fatigue. The study was planned as randomized controlled. Workers between the ages of 18 and 60 working in a plastic casting factory in Kocaeli-Gebze who had low back pain were included in the study. Participants are divided into two groups. Factory workers included in the study were randomly divided into experimental group and control group. Exercise training including stretching and core stabilization exercises was given to the experimental group along with ergonomics training. The control group was given only ergonomics training. Participants did the given exercises 3 days a week and continued for 8 weeks. In order to collect data from the participants; the“McGill Pain Questionnaire (Short)”and the“Visual Analogue Scale”to collect information on pain;“Fatigue Severity Scale”was used to determine fatigue levels,“Pittsburgh Sleep Quality Questionnaire”to determine sleep quality, and“Oswestry Low Back Pain Scale”was used to evaluate functionality. There was no significant difference between pretreatment Fatigue Severity Scale, Pittsburgh Sleep Quality Questionnaire, Visual Analogue Scale and McGill Pain measurements of the patients in the experimental and control groups (p>.05).