Türk İş Hukukunda alt işveren kavramı ve Türkiye'de alt işveren uygulamasının yarattığı sorunlar
  1. Tez No: 43747
  2. Yazar: DİLEK BAYBORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET işverenler, çeşitli nedenlerle işlerinin belirli bir bölümünü veya bazı işlerin alt işverenlere yaptırma yoluna gitmektedirler. Bu nedenler arasında uzmanlaşma, teknolojideki gelişmeler ve ekonomik nedenler sayılabilir. Alt işverenler, üstlendikleri bu işleri kendi araç-gereç ve işçileriyle yaparak işverenlere teslim etmektedirler. Kanun koyucu, alt işverenlerin ekonomik yönden daha zayıf olmaları nedeniyle alt işverenin işçilerinin ücret ve diğer işçilik haklarını koruyabilmek için İş Kanunumuzda bu amaca yönelik düzenlemeye yer vermiştir. Alt işveren işçilerininde diğer işçiler gibi İş Kanununda yer alan haklarının yani sıra Toplu İş Hukuku açısından da sahip oldukları bazı haklar vardır. Bu çalışmanın amacı, asıl işverenlerin işlerinin belirli bir bölümünü veya bazı işlerini alt işverene vermelerine dayanan asıl işveren-alt işveren ilişkisini incelemek ve alt işveren uygulamasının yarattığı sorunları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For different reasons, employers prefer to give some of their work or some parts to the subemployers. Among these reasons are professionalism, current technological developments and economic reasons. This work is conducted by the subemployers' equipment - their workers. Since subemployers are economically inferior, there are some regulations in our Labor Law to protect wages and other rights of the subemployers. Besides the rights in the Labor Law, subemployee have some rights in terms of the Collective Labor Law, subemployee have some rights in terms of the Collective Labor Law system. The aim of this study is to examine the employer-subemployer relationship in regard to the work given to the subemployers, and also to find out the problems there are as a result of this subemployer application.