Türk İş Hukukunda alt işveren kavramı ve uygulama sorunları
Subcontractor concept in Turkish Labor Law and its implementation problems
- Tez No: 586480
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MÜJDAD ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İşverenler çalışma hayatında uzmanlaşıp, işgücü maliyetlerini azaltabilmek için işlerinin bir bölümünü veya bazı işlerini alt işverene yaptırma yoluna gitmektedir. Asıl işveren, alt işveren ve işçiden oluşan bu üçlü iş ilişkisinin kullanımı hem Dünyada hem de Ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaktadır. Ekonomik olarak işverenlere pek çok avantaj sağlayan bu istihdam biçimi, Kanundaki düzenlenme amacına uygun kullanılmadığı zaman işçilerin ölümüyle bile sonuçlanabilecek kazalara sebebiyet verebilmektedir. Salt ucuz emek gücü sağlanması amacıyla kurulan bir alt işverenlik ilişkisi emek piyasasını doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple işçilerin korunması ihtiyacı sürekli gündemdeki önemli yerini korumaktadır. Çalışmamızda kullanımının artması ile sorunları da artan asıl işveren - alt işveren ilişkisi İş Hukuku çerçevesinde incelenip, Kanunda yer alan düzenlemelerin isabetli olup olmadığı, eksiklikleri ve uygulamada yaşanan sorunların neler olduğunun ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bunu yaparken eser, makale, karar incelemelerinden yola çıkılarak farklı görüşlere yer verilip Yargıtay kararlarıyla birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Employers are subcontracting some parts of their works or their whole work to reduce labor costs by becoming professional in business environment. The use of the triple business relationship, which consists of the main employer, subcontractor and worker, is becoming more widespread both in the world and in our country. If this form of employment, which provides many economical advantages to employers, is not in accordance with the purpose of its legal regulations, it can lead to accidents that may result in the death of workers. A subcontracting relationship established solely for the purpose of providing cheap labor power directly affects the labor market. For this reason, the need to defend the rights of workers is always on the agenda. In this study, the main employer - subcontractor relationship, whose problems increase with increasing usage this form of employment, is examined within the framework of Labor Law, and it is aimed to determine whether the regulations in the Law are accurate, their deficiencies and the problems experienced in practice. While processing this academic work, different points of view were taken into consideration based on the researches, articles and reviews of judgment, and evaluated together with the decisions of the Supreme Court.