Yüksek ateş ile acil servise başvuran hastaların tedavi yönetiminde, prognozlarını belirlemede ve mortaliteleri üzerinde etkili olan faktörler
The crucial factors that impact on determining the management of treatment, the prognosis and the mortality of patients admitted to the emergency service with fever
- Tez No: 437471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR GÖKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve amaç: Her insan hayat boyunca birçok kez ateş ile karşı karşıya kalırken daha seyrek olarak da hayatı tehdit edecek kadar önemli ateşli hastalıklara maruz kalmaktadır. Bakteriyemi ve sepsis bugün bile hala en geliştirilmiş antibiyotikleri ve en ileri tedavi olanaklarına rağmen ölümcül varlığını sürdürmektedir. Bakteriyemi ve sepsis tedavisi giderek artan maliyeti yüksek bir süreci gerektirmektedir. Bu nedenle özellikle dahili branşlar bünyesinde yer alan yoğun bakımların, enfeksiyon hastalıkları kliniğinin ve acil servisin entegre halinde çalışması ve buradaki hemşirelik hizmetlerinin kalitesi başarılı sonuç alınmasında son derece önemlidir (76). Çalışmamızda amaç, yüksek ateşle birlikte ortaya çıkan bakteriyemi ve sepsisli hastaların tanı ve tedavilerinin yönetimi, mortaliteleri üzerinde rol alan faktörleri retrospektif olarak irdelemek, bakteriyemi ve sepsis arasında tedavi ve prognoz açısından ortaya çıkan farklılıkları ortaya koymaktır. Materyal ve metod: Ocak-2013 ile Aralık-2015 tarihleri arasında, yüksek ateş ile acil servisimize başvuran ve sepsis (60) ,bakteriyemi(140) tanısı alan 200 hastanın elektronik verileri retrospektif olarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS Windows Versiyon 20 kullanılarak yapıldı. Çalışmanın kategorik değişkenleri için Ki-kare testi ( 2), sürekli değişkenleri için ise student t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Every human beings are confronted with fire many times during their lives, but, they are rarely exposed to significant levels of febrile illnessesthat threatened their life. Despite being the most advanced treatment options and most improved antibiotics,bacteremia and sepsis still continues its deadly presence. The increasing cost of bacteremia and sepsis treatments require a high process. For that reason, the integrated works betweenintensive care units within internal branches, infectious diseases clinic and emergency service as well as the quality of nursing care in these clinics may become extremely important in obtaining successful results (76). In this study, it is aimed at management of diagnosis and treatment for the bacteremia and sepsis patients that emerged with high fever, retrospective examinationof factors that play a role on mortality and revealing differences between bacteremia and sepsis in terms of the treatment and prognosis. Materials and methods: Electronic data of totally 200 patients admitted to our emergency service in between December 2015 and January 2013 with high fever and diagnosed with sespsis (60) and bacteremia are analyzed retrospectively.Statistical analyses are performed using SPSS Windows –version#20. Chi-square test (2) is utilized for categorical variables and Student t test is used for continuous variables of the study.