Rat overinde oluşturulan iskemi-reperfüzyon modelinde silimarinin koruyucu etkisi
Protective effect of silymarin on ischemia-reperfusion model that made on rat ovary
  1. Tez No: 366160
  2. Yazar: SEYİTHAN ELÇEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN CAMUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Over torsiyonunda, overin korunması için yapılan detorsiyon işlemi sonrasında reperfüzyona bağlı olarak iskemik dokularda serbest oksijen moleküllerinde artış görülmektedir. Bunun sonucunda da doku hasarı meydana gelmektedir. Çalışmamızın amacı, sıçan overinde iskemi-reperfüzyona bağlı doku hasarı üzerine silymarin'in etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışma, DOLLVET A.Ş. Deney Hayvanları Etik Kurulu'nun onayı alındıktan sonra yapılmıştır. Çalışmada 35 adet, 200-250 gr. ağırlığında, genç erişkin, dişi Wistar Albino sıçan (rat) kullanılmıştır. GrupI(Sham grubu), GrupII(Kontrol grubu;2T/DT), GrupIII(2T/D+SF), GrupIV(2T/D+100mg Silimarin), GrupV(2T/D+200 mg Silimarin) olmak üzere 5 gruptan oluşmaktadır. İntraperitoneal yol ile Silimarin, GrupIV ve V' e detorsiyon işleminden 30 dk önce uygulanmıştır. Overlerde iskemi-reperfüzyon hasarı açısından, biyokimyasal parametrelerden; MDA, SOD, TNF-alfa ve HSP-70 düzeyleri çalışıldı. Over dokusundan patolojik inceleme için doku örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: After detortion process for ovarian tortion,free oxygen molecules elevate at ischemic tissues.As a result of this tissue injury forms.The aim of our study is to evaluate effect of silymarin on tissue damage due to ischemia reperfusion at rat ovary. Method: Study was made after getting allowence of DOLLVET A.Ş. Board of Experimental Animal Ethic. At study 35 wistar albino rat nearly 200-250 gr. Young adult,female were used.Study consists of five groups that group I (Sham group),group II (control group 2T/DT),group III(2T/DT+SF),group IV (2T/DT+100 mg Silymarin),group V (2T/DT+2oo mg Silymarin).Silymarin was administered to group IV and V 30 minutes before detortion process.From biochemical parameters; MDA,SOD,TNF-alpha and HSP-70 levels wer studied for ischemia reperfusion damage on ovaries. Samples were taken from ovaries for pathological assesment.