İzole pediatrik kafa travmaları ile thiol disülfit arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between isolated pediatric head trauma with the thiol disulfide
  1. Tez No: 437476
  2. Yazar: RAMAZAN GİDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BÜYÜKASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: İzole pediatrik kafa travmalı hastalarda travmanın hasar düzeyini gösteren biyokimyasal parametre yoktur. Bilgisayarlı beyin tomografi çekimi endikasyonunu belirten biyokimyasal parametre de yoktur. Bu çalışmada izole padiatrik kafa travmalı hastalarda hasar düzeyini tayin etmek için Thiol Disülfid düzeyleri ile ilişkiyi araştırmayı planladık. Yöntem: Bu çalışmaya Ağustos 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında yaklaşık altı aylık sürede izole pediatrik kafa travması ile acil servise gelen/getirilen 85 hasta ve benzer demografik özelliklere sahip 58 sağlıklı birey kontrol grubu olarak dahil edildi. Gruplardan alınan venöz kan örneklerinden çalışma sonunda Native Thiol (SH), Total Thiol (TT), Disülfid (SS), %SS/SH, % SS/Total Thiol ve % SH/Total Thiol seviyeleri ölçüldü. İstatistiksel analiz SPSS for Windows 20,0 ile yapıldı. P < 0,05 değeri anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hasta grubunda Native Thiol (SH) ve %SH/TT değerleri kontrol grubuna göre istatiksel olarak önemli düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur (p =0,009;p
Özet (Çeviri)
Objectives: There are no biochemical parameters indicating the level of damage of the trauma for isolated pediatric head injury patients. Required biochemical parameters for the indications of computed tomography scan also are not available. In this study, we aim to investigate a relationship between the level of Thiol Disülfide and the level of trauma for isolated pediatric head injury patients. Materials and Methods: In order to achieve the aimed work, 85 patients were analyzed who were with head trauma complaint and brought to Harran University, Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine between the dates August 2015-January 2016. Moreover, 58 healthy individuals with similar demographic characteristics were included as the control group in the study. The levels of Thiol (SH), Total Thiol (TT), Disulfide (SS), the percentage of the ratio %SS/SH, % SS/TT and % SH/TT were measured from venous blood samples taken from the groups. Corresponding statistical analyses were conducted with SPSS for Windows 20,0. The level below P < 0,05 was assumed to be meaningful. Results: In the patients' group, the level of Native Thiol(SH) and the ratio of %SH/TT were found statistically to be at significantly higher (p =0,009;p