Effects of core stabilization exercises on patients with asthma
Astimli hastalarda kor stabilizasyon egzersizlerinin etkileri
  1. Tez No: 437497
  2. Yazar: ELİF ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI, YRD. DOÇ. DR. GÖKŞEN KURAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; astımlı bireylerde hasta eğitim programı ve solunum TGzersizlerine ek olarak verilen kor stabilizasyon egzersizlerinin dinamik denge ve solunum parametreleri üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya Kasım 2015 - Mart 2016 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları, Astım polikliniği tarafından en az 6 ay önce astım tanısı almış ve takip edilmekte olan, 40 (40K; 52.25±11.51yıl) gönüllü dahil edildi. Bireylerin solunum fonksiyonları, spirometri, maksimal inspiratuar basınç (MIP) ve maksimal ekspiratuar basınç (MEP) ölçümleri ile değerlendirildi. Fiziksel aktivite,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (IPAQ)”, anksiyete ve depresyon“Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS)”ve yaşam kalitesi“Astım Yaşam Kalitesi Ölçeği (AQOL)”ile belirlendi. Fonksiyonel kapasiteyi belirlemek için altı dakika yürüme testi (6DYT) kullanıldı. Dinamik denge (AP and ML balans ve ortalama hız) değerlendirmesi Prokin PK 200, İtalya denge cihazı ile yapıldı. Bireyler randomize olarak, çalışma grubu (TG) (n=20) ve kontrol grubu (CG) (n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm bireyler astım eğitim programı (AEP) ile diyafragmatik ve büzük dudak solunum eğitimine (3gün/hafta, 6hafta süreyle) dahil edildi. Çalışma grubuna ek olarak kor stabilizasyon egzersizleri haftada 2 kez 20 dakika, 6 hafta süre ile uygulandı. Gruplar karşılaştırıldığında; çalışma grubunda MIP, IPAQ, 6DYT, epigastrik alandan yapılan torakal ölçüm ve dinamik denge değerlerinin arttığı bulundu (sırasıyla p=0.00, p=0.00, p=0.00, p=0.02, p=0.00). Çalışmanın hipotezi ile uyumlu olarak AEP ve solunum egzersizleri programına ek olarak verilen kor stabilizasyon egzersizlerinin astımlı bireylerde egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi ve dinamik denge üzerine olumlu etkilerinin olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate core stabilization exercises combined with patient education program and breathing exercises on dynamic balance and respiratory functions. The study included 40 volunteers with asthma (40F; 52.25±11.51years) who applied to Chest Medicine Outpatient Clinic of Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Istanbul, Turkey between November 2015 and March 2016 and got diagnosed and followed up at least 6 month before. Pulmonary functions of all the participants were evaluated by spirometry, maximum inspiratory pressure (MIP) and maximum expiratory pressure (MEP). Physical activity, anxiety and depression and quality of life were assessed by respectively International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and Asthma Quality of Life Questionnaire (AQOL). Six minute walking test (6MWT) was used to determine functional capacity of participants. We evaluate the dynamic balance of patients by Prokin PK200, Italy. The patients were randomly divided into Training Group (TG) (n=20) and Control Group (CG) (n=20). All subjects were included asthma education program (AEP) and both groups have trained for diaphragmatic and pursed lip breathing exercises (3times/wk. 6 week duration). The core stabilization program was applied twice a week for 20 minute and for duration 6 week in TG. The main results of this study comparing two groups, TG showed greater improvement in MIP, IPAQ, 6MWT, thoracic mobility for epigastric area and dynamic balance findings (AP, ML equilibrium and medium speed) (respectively p=0.00, p=0.00, p=0.00, p=0.02, p=0.00). Consistent with hypothesis, core stabilization exercises combined with AEP and breathing exercise program was more effective to improve aerobic endurance, quality of life level and dynamic balance findings of people with asthma compared to a program including core exercises with AEP and breathing exercise.