Omurilik cerrahisi hastalarında ameliyat öncesi anksiyete düzeyini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting the level of pre-operative anksiety among spinal surgery patients
- Tez No: 437501
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, omurilik cerrahisi hastalarında, ameliyat öncesi anksiyete düzeyini etkileyen faktörlerin belirlenmesi, anksiyete düzeylerini etkileyen faktörlerin sağlık ekibi tarafından bilinmesine yardımcı olması, bu bilgiler çerçevesinde ameliyat öncesi dönemde hastalara eğitim verirken, anksiyetenin azaltılması/ortadan kaldırılması için alınacak önlemlere rehberlik etmesi, aynı zamanda daha sonra yapılabilecek çalışmalara veri sağlaması amacı ile İstanbul ilindeki özel bir vakıf hastanesinde, omurilik cerrahisi planlanarak hastaneye yatışı yapılan 76 hasta ile gerçekleştirildi. Çalışmada, ameliyat öncesi anksiyete düzeyini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo-Demografik Bilgi Formu ile Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI I-II) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesi, SPSS 21.0 programı ile yapıldı. Elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu ve varyansların homojenliği bilgisayar ortamında Tek Örneklem Kolmogorov Smirnov ve One Way Anova testleri ile değerlendirildikten sonra, homojen dağılan verilerin tanımlayıcı analizinde ortalama, standart sapma, frekans dağılımı; karşılaştırmalı analizlerde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Post-hoc LSD testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was done on 76 patients who were going to take spinal surgery in a private hospital in Istanbul, in order to determine the factors affecting their anxiety level. Also to guide healthcare personnel to decrease/eliminate anxiety of patients in the information session about precautions before surgery. While the research was conducted, Sociodemographic Information Form and State-Trait Anxiety Inventory (STAI-II) and for data evaluation SSPS 21.0 program were used. Then, obtained data was tested with One Sample Kolmogorov Smirnov and One Way ANOVA tests by using computer, if it fits normal distribution and to check the homogeneity of variances. Following these, uniformly distributed data analyzed by using mean, standard deviation and distribution of frequency. In comparative analysis independent samples t-test, one way variance analysis and Post-hoc LSD test were used.