Dehidroepiandrosteron ile polikistik over sendromu oluşturulan sıçanlarda exendin-4'ün olası etkilerinin, kronik orta düzeyli stres ortamında araştırılması
Investigation of possible effects of exendin-4 during exposure to mild chronic stress on dehydroepiandrosterone-induced polycystic ovary syndrome of rats
- Tez No: 437505
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: PKOS, üreme çağındaki kadınları etkileyen yaygın bir hastalıktır. PKOS'la beraber kronik strese maruziyet, HPG ve HPA aksını etkileyerek insülin direncinin artmasına sebep olmaktadır. Çalışmada DHEA ile PKOS modeli oluşturulup insülin direnci gelişimi izlenmiştir. Çalışmanın amacı, Exe'in etkilerini PKOS'lu ve PKOS'la birlikte strese maruz kalan insülin direnci olan sıçanlarda araştırmaktır. Materyal ve Metot: PKOS modeli için, 21 günlük Sprague Dawley sıçanlara, 6mg/100g vücut ağırlığı DHEA, 0.2ml susam yağında çözülerek s.c. olarak uygulandı. Çözücü gruplarına ise 0.2 ml susam yağı s.c. olarak verildi. Başlangıçta Kontol, Çözücü ve PKOS grupları şeklinde oluşturulan gruplara, stres ve Exe grupları da eklendi. PKOS modeli oluşan sıçanlara stres ortamında 4 hafta boyunca Exe 10μg/kg/gün intraperitonel olarak verildi. Sıçanlardan kan örnekleri alınarak, Exe ve stresin, ağırlık, açlık kan glukozu, açlık insülin değerleri, HOMA-IR, LH, FSH ve kortikosteron üzerine etkilerine bakıldı. İnsülin, LH, FSH ve kortikosteron değerleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. Ayrıca ovaryum ve pankreas dokularına ait histopatolojik görüntüler incelendi. Bulgular: PKOS modeli oluşan sıçanların, ağırlık, açlık kan glukozu, açlık insülin değerleri ile HOMA-IR değerleri ve stres uygulanan grupların kortikosteron değerleri diğer gruplardan anlamlı olarak artış gösterdi. Ayrıca histolojik incelemelerde PKOS'un, ovaryum ve pankreas dokularını olumsuz etkilediği görüldü. PKOS gruplarına Exe uygulandığında, grupların ağırlık, açlık kan glukozu, açlık insülin değerleri ile HOMA-IR ve LH/FSH değerlerinde anlamlı azalma görülürken, PKOS'la beraber strese maruz bırakılan gruba Exe uygulamasının PKOS+Exe kadar etkili olmadığı görüldü. Exe uygulaması PKOS grubunda sağlıklı folikül sayısını artırırken, PKOS+Stres grubunda değişiklik gözlenmedi. Sonuç: Kronik stresin PKOS gibi metabolik rahatsızlıkları olumsuz etkilediği ve tedavi edici ajanların etkilerini kısıtladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: PCOS is a common disorder that affects women of reproductive age. Exposure to chronic stress in PCOS leads to increase in insulin resistance by affecting HPG and HPA axes. In this study development of insulin resistance was observed after establishment of PCOS model via DHEA. The aim of the study is to investigate effects of Exe on rats with insulin resistance and PCOS in chronic mild stress medium. Material and Method: For PCOS model, DHEA (6 mg/100 g) in 0.2 ml sesame oil was applied subcutaneously to 21-days Sprague Dawley rats. In addition, 0.2 ml sesame oil was injected subcutaneously to rats in solution groups. At the beginning stage of the study, rats were grouped as Control, Solution and PCOS, then stress and Exe groups were also considered in the second stage study. In PCOS groups Exe was applied as intraperitonally (10μg/kg/day) in stress medium for four weeks. Effects of Exe in stress medium was investigated by taking blood samples and examining weight, fasting blood glucose, fasting blood insülin, HOMA-IR, LH, FSH and corticosterone levels. Levels of insülin, LH, FSH and corticosterone were measured by ELISA method. Histopathological images of pancreas and ovarium were also examined. Results: Weight, fasting blood glucose, fasting blood insulin and HOMA-IR levels of rats with PCOS were significantly higher than the other groups, also corticosterone levels of stress groups were significantly higher than the other groups. In addition harmful effects of PCOS on ovarian and pancreas tissues were observed in histological examinations. Exe application in PCOS groups decreased weight, fasting blood glucose, fasting blood insulin, HOMA-IR and LH/FSH levels of the groups whereas Exe application in PCOS group treated with stress was not as effective as applying Exe on rats with PCOS. Exe application also increased number of healthy follicles in PCOS group whereas there was no change in number of healthy follicles in PCOS+Stress group. Conclusion: Chronic stress has harmful effects on metabolic diseases like PCOS and limits effects of treatment agents in PCOS.