Meme kanseri hücre modellerinde TREM2'nin hücre çoğalması, hücre ölümü ve hücre döngüsü üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of TREM2 on cell proliferation, cell death and cell cycle in breast cancer cell models
- Tez No: 437508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TEKEDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Literatürde TREM2 ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda inflamasyon üzerine olan etkileri konusunda yoğunlaşılmış olup 2 çalışmada indirekt olarak monosit TREM2 ekspresyonlarının akciğer kanserine karşı immün yanıtla ilişkisi irdelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, TREM2'nin proliferasyon, hücre ölümü/hücre döngüsü üzerindeki etkilerinin in vitro ortamda meme kanseri hücrelerinde araştırılması ve bu bağlamda TREM2'nin kanser gelişim sürecindeki rolünün aydınlatılmasıdır. Daha önce bu konu ile ilgili yapılan 1 çalışma bulunmakta olup bu çalışma glioblastom hücreleri ile yapılmıştır. Bu çalışmada, MCF10 normal meme hücresi, SKBR3 ve MDA-MB-231, MCF7 meme kanseri hücreleri kullanılmıştır. TREM2'nin 3 hücredeki ifadesinin analiz edilmesi için Western Blot analizi kullanılmıştır. Oluşturulan siRNA sistemleri ile TREM2 ifade edilmeyen hücreler ve ifade edilen hücrelerde TREM2'nin hücre proliferasyonu MTS ile, koloni oluşturma yetenekleri ise koloni oluşturma testi ile test edilmiştir. Hücre ölümündeki rolünün aydınlatılması için Trypan Blue Exclusion Assay boyama kullanılmıştır. MCF10'da en yüksek olmak üzere MDA-MB-231, MCF7 ve SKBR3 hücrelerinde TREM2 ifadesi belirlenmiştir. siRNA uygulanan hücrelerde hücre proliferasyonunun ve hücrelerin koloni oluşturma yeteneklerinin azaldığı belirlenmiştir. MCF10A hücresinde %60-65, MDA-MB-231 hücresinde %45, SKBR3 hücresinde ise %35-40 hücre ölümü meydan gelmiştir. Hücre döngüsünde ise belirgin bir fark saptanamamıştır.Bu çalışma ile ilk defa TREM2 ifadesi in vitro'da meme kanseri hücreleri ve meme epitel hücresinde analiz edilmiştir. TREM2 baskılanmasının hücre ölümünü artırıcı, hücre proliferasyonunu azaltıcı etki yaptığı belirlenmiştir. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlardan beklenen etkilerin ortaya çıktığı bu çalışma sonucunda TREM2 hedeflemesinin kanser tedavisi için yeni bir ümit olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In studies in the literature focused on the effects of TREM2 on inflammation. In two works, were examined indirectly TREM2 expression in monocytes relationship with immune response against lung cancer The aim of this study, investigation of the effects of TREM2 on proliferation, cell death / cell cycle on breast cancer cells and clarirfy its role in cancer development. in vitro study was carried out for this purpose. Before this study one work have been made about this topic with glioblastoma cells.In this study, MCF10A immortalized normal breast cells, SKBR3 and MDA -MB-231, MCF7 breast cancer cells were used. Western Blot was used for analysis the expression of TREM2 in the third cells. Cell proliferation was tested by MTS, colony forming ability was tested by colony forming assay in the cell treated with siRNA. Trypan Blue Exclusion assay was used for determination role in the cell death.TREM2 expression was determined in MDA-MB-231, MCF7 and SKBR3 cells. In the cells treated with siRNA, cell proliferation and colony forming ability had reduced. Cell death was occured %60-65 in MCF10A, %45 in MDA-MB-231, %35-40 in SKBR3. A significant difference was not detected in the cell cycle. In this study, for the first time TREM2 expression was analyzed in breast cancer cells and mammary epithelial cells in vitro. TREM2 enhancing suppression was determined that a reducing effect on cell proliferation and cell death. This study indicated the expected effects of the drugs used in cancer treatment. As a result of this study it was determined to be a new hope for the treatment of cancer TREM2 targeting.