Fetal hareket sayımının doğum öncesi anne bağlanması üzerine etkisi
The effect of fetal movement counting on maternal antenatal attachment
- Tez No: 437515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Araştırma, gebelikte fetal hareket sayımının doğum öncesi anne bağlanması üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Temmuz 2015-Haziran 2016 tarihleri arasında Malatya Merkez Yeşilyurt ve Battalgazi ilçelerine bağlı bulunan altı ASM'de yürütüldü. Power analizi yapıldığında örneklem büyüklüğü her bir grup için en az 55 gebe olarak hesaplandı (55 deney, 55 kontrol). Deney ve kontrol grubuna ilk görüşmede verilerin toplanmasında kullanılan Kişisel Bilgi Formu ve DÖABÖ ön test olarak uygulandı. Deney grubuna ayrıca fetal hareket sayma eğitimi verildi. Her iki grupta yer alan gebelerle yapılan 4 hafta sonraki görüşmede DÖABÖ son test olarak uygulandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ki kare, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanıldı. Bulgular: DÖABÖ ön test toplam puan ortalaması deney grubunda 70.78±6.78, kontrol grubunda 71.58±7.54 olup, gruplar arasında puan ortalamaları yönünden önemli fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study has been conducted for the purpose of determining the effects of fetal movement counting on antenatal maternal attachment. Material and Method: This research was conducted on the basis of the real test model with the pre-test /post-test control groups. The study population consists of pregnant women registered in the six different Family Health Centers located in the central Malatya districts of Yeşilyurt and Battalgazi. When power analysis is done, the sample size was calculated for each group of at least 55 pregnant women (55 tests, 55 controls). The data were collected by using Personal Information Form and MAAS between July 2015-June 2016. Fetal movement counting training was given to pregnant women by researchers in the experimental group after the pre-test data collection. No intervention was applied to the control group. Post test data for both groups were collected after four weeks. Data were evaluated with percentage, chi-square arithmetic average, chi-square test and as for the dependent and independent group's t test. Result: In the MAAS, the pre-test average of total scores in the experimental group is 70.78±6.78, control group is also 71.58±7.54 and so there was no significant difference in mean scores between the two groups (p>0.05).