Nörolojik açıdan asemptomatik hipertansif kriz vakalarının kraniyel manyetik rezonans görüntüleme özelliklerinin değerlendirilmesi ve bu özelliklerin diğer hipertansiyon ilişkili nörolojik aciller ile kıyaslanması
Evaluation of magnetic resonance imaging features of neurologically asymptomatic hypertensive crisis patients and comparison of these features with other hypertension related neurological emergencies
  1. Tez No: 437533
  2. Yazar: MEHMET YASİR PEKTEZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM MURAT ARSAVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Asemptomatik akut kan basıncı yüksekliğinin beyin üzerindeki etkisi fazla bilinmemektedir. Çalışmamızda, hipertansif krizli nörolojik açıdan asemptomatik bireylerin klinik ve beyin görüntüleme özelliklerinin değerlendirilmesini ve bunun hipertansif serebral kanama ve posterior reversible ensefalopati sendromlu (PRES) bireyler ile kıyaslanmasını amaçladık. Buna yönelik 18 aylık bir süre zarfında hipertansif krizle başvuran ve nörolojik muayene bulgusu olmayan bireylerin kraniyel manyetik rezonans (MRG) incelemerl prospektif olarak elde edildi ve parenkimal, oküler, vasküler ve kan beyin bariyeri bozukluları değerlendirildi. Bir grup hastada atak sonrası bir dönemde görüntüleme tekrarı yapılarak volümetrik karşılaştırmalar yapıldı. Ek olarak bu MRG özellikleri, hipertansif kanama ve PRES vakalarımızın MRG'leri ile kıyaslandı. Çalışmamıza dahil edilme kriterlerini karşılayan 51 hipertansif kriz hastasında %4 oranında akut diffüzyon kısıtlılığı, %6 oranında kan beyin bariyeri, %51 oranında kan retina bariyeri ve %20 oranında ise kan aköz humor bariyeri disfonksiyonu ile uyumlu bulgular saptandı. Volümetrik analizde, hipertansif kriz esnasında supratentoryel hacim ve arka fossa beyaz cevher hacimlerinin takip görüntülere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı (p=0,047; p=0,015).
Özet (Çeviri)
Very little is known regarding the effects of asymptomatic sudden blood pressure elevations on cerebral tissue. We aimed to evaluate the clinical and magnetic resonance imaging (MRI) features of neurologically asymptomatic hypertensive crisis patients and compare them with those of patients admitted with a diagnosis of hypertensive cerebral hemorrhage and posterior reversible encephalopathy syndrome. Clinical and MRI data was collected prospectively over a course of 18 months from patients with hypertensive crisis and normal neurological examination. Imaging data were evaluated for parenchymal, ocular, vascular and blood brain barrier abnormalities. A second MRI was performed to a subgroup of patients after normalization of their blood pressures for the purpose of volumetric comparisons. The clinical and MRI features of these patients were compared to patients diagnosed with hypertensive hemorrhage and PRES. We observed areas with restricted diffusion in 4%, blood brain barrier dysfunction in 6%, blood retina barrier dysfunction in 51% and blood aqueous humor dysfunction in 20% out of 51 patients with hypertensive crises enrolled to our study, Volumetric analyses identified signficant increases during the hypertensive period in the supratentorial volume and posterior fossa white matter volume (p=0.047 and p=0.015).