Doğumsal kalp anomalili çocukluk yaş grubu hastalarının klinik ve genetik analiz sonuçlarının retrospektik olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the results of clinical and genetic analysis of congenital heart anomaly childhood age group
  1. Tez No: 493559
  2. Yazar: SERDAR MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL YİRMİBEŞ KARAOĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Kardiyoloji, Genetics, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kardiyak anomaliler yenidoğan döneminde izole bir bulgu olarak değerlendirilirken, sonraki klinik izlemlerinde yeni ortaya çıkan klinik ve dismorfolojik özellikleri nedeniyle bir sendromun bileşeni olarak karşımıza çıkabilirler. Bu çalışmada da ilk başvurdukları tarihte detaylı klinik değerlendirmelerinde non-sendromik izole kardiyak bulgusu olan ve/veya konjenital kalp hastalığı olan toplam 104 hastanın retrospektif verileri değerlendirilmeye alınmıştır. İlk basamakta tüm hastalara konvansiyonel sitogenetik analiz yapılmış ve tamamında normal konstitüsyonel karyotip belirlenmiştir. Yüz dört hastanın 96'sına Floresan in situ hibridizasyon yöntemi ile 22q11.2 delesyonu açısından analiz yapılmış ve 14'ünde (%14,7) delesyon tespit edilmiştir. Delesyon saptanan 14 hastanın 10'unda (%71,4) literatür ile uyumlu olarak konotrunkal kardiyak defektler bulunmaktadır. Genomik kopya sayısı değişikliklerini gösterebilmek amacıyla on dört hastaya array karşılaştırmalı genom hibridizasyon analizi yapılmış ve bir hastada 21p12.1 bölgesinde 4,2 milyon baz büyüklüğünde delesyon tespit edilmiştir. Delesyon bölgesinde yer alan kardiyak gelişimde rolü olan DYRK1A ve DSCAM genleri hastadaki kalp anomalisi ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak klinik ve tanı testlerinin retrospektif veri analizlerine dayanan bu çalışma ile, detaylı klinik değerlendirmenin yanı sıra, dikkatli bir ayırıcı tanı ile konvansiyonel testlerden başlayarak ileri moleküler testlerin doğru algoritma basamakları kullanılarak uygulanmasının kardiyak anomalili hastaların tanısında önemli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
While cardiac anomalies are regarded as an isolated symptom in the neonatal period, they would be a component of a syndrome through new clinical and dysmorphologic properties figured out during the further clinical monitoring. In the present study, the retrospective data of 104 patients with non-syndromic cardiac symptom and/or congenital heart disease diagnosed on the first day of the application after detailed clinical evaluation were re-analyzed. At the first step, conventional cytogenetic analyses were applied for all the patients, and karyotypes of all of them were normal. Ninety-six of 104 patients were analyzed by the usage of Fluorescence in situ hybridization technique for 22q11.2 deletion syndrome and deletion was found on 14 patients (14,7 %). Ten (71,4 %) of the 14 patients with 22q11.2 deletion had conotruncal heart defects as supported by the literature. Array comparative genomic hybridization was applied to fourteen patients to demonstrate the genomic copy number variations and a 4,2-million base deletion at 21p12.1 region was found in one of the patients. The genes, namely DYRK1A and DSCAM, related with cardiac development which were located at the microdeletion region, were associated with the cardiac anomalies of the patient. As a result, besides the detailed clinical evaluation, conventional cytogenetics and advanced molecular tests through appropriate algorithm steps by an attentive differential diagnostic are proposed to be critical in the diagnosis of the patients with a cardiac defect, based on the data of retrospective clinical and diagnostic tests.