Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi erişkin ve onkoloji hastaneleri'nde yatırılarak tedavi edilen hastalarda gelişen clostridium difficile infeksiyonu sıklığının ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determining clostridium difficile infection rate and risk factors in Hospitalized patients at Hacettepe University adult and oncology Hospitals
- Tez No: 437539
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY SAİN GÜVEN, PROF. DR. SERHAT ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Clostridium difficile infeksiyonu morbidite, mortalite, maliyet artışı ve hospitalizasyon süresinde uzama ile ilişkilidir. Bu çalışmada, yatırılarak tedavi edilen hastalarda C. difficile infeksiyonunu sıklığının ve risk faktörlerinin belirlenmesi planlandı. Hedef popülasyon (Kohort) Mayıs 2010 – Temmuz 2014 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin ve Onkoloji Hastaneleri'nde yatırılarak tedavi edilen tüm hastalar olarak belirlendi. Çalışma, yuvalandırılmış vaka-kontrol çalışması olarak dizayn edildi. Kontrol hastaları vakalara yattıkları servis grubu özelinde eşleştirildi, vaka- kontrol oranı 1:4 olarak belirlendi. 72 saatten uzun süreli yatırılarak tedavi edilen 18 yaş ve üzeri tüm hastalarda C. difficile infeksiyonunun sıklığı 0,78 / 10.000 hasta-gün ve 0,78 / 1.000 hasta olarak bulundu. İnfeksiyon sıklığı yoğun bakım servislerinde 1,40 / 10.000 hasta-gün, dahili servislerde 1,79 / 10.000 hasta-gün, cerrahi servislerde 0,15 / 10.000 hasta-gün idi. Vaka ve kontrol gruplarında yatış ile C. difficile infeksiyonu tanısı için örnek gönderilme tarihi arasındaki süre benzer iken, örnek gönderilme ile epizot sonlanım tarihini arasındaki sürenin vaka grubunda uzamış olduğu görüldü. İmmünosüpresyon durumunun, kemik iliği transplantasyonu ve kemoterapi öyküsünün, lösemi tanısının, kolistin ile glikopeptid, karbapenem ve antifungal grubu antibiyotik kullanımının ve hemoglobin ile albümin düşüklüğünün C. difficile infeksiyonu gelişimi ile ilişkili olduğu görüldü. Faturalandırılan sağlık harcaması miktarının vaka grubunda daha fazla olduğu görüldü. Charlson Komorbidite İndeksi, yaş, mekanik ventilasyon ve cerrahi operasyon öyküsü, enteral ve parenteral beslenme, mide asiditesini baskılayıcı tedavi ve fatalite vaka ve kontrol gruplarında benzer olarak bulundu. Sonuç olarak C. difficile infeksiyonu yüksek maliyet, kemik iliği transplantasyonu ve lösemi gibi hayatı tehdit edici durumlar ve uzamış yatış süresi ile ilişkilidir ve infeksiyonun yayılımının engellenmesi için uygun infeksiyon kontrol önlemleri alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Clostridium difficile infection is associated with increased morbidity, mortality, cost and prolonged hospitalization. Herein, we aimed to determine C. difficile infection rate and risk factors in hospitalized patients. All of the patients who were hospitalized at Hacettepe University Adult and Oncology Hospitals between May 2010 and July 2014 were included. Nested case-control study was used. Case and control groups were matched based on type of inpatient service with ratio of 1:4. C. difficile infection rate was 0.78 per 10.000 patient-days and 0.78 per 1000 patients among patients above 18 years of age who were being hospitalized for at least 72 hours. The rate of infection was 1.40 per 10.000 patient-days in intensive care units, 1.79 per 10.000 patient-days in inpatient internal medicine services and 0.15 per 10.000 patient-days in inpatient surgery services. The time period from admission to hospital day to sampling day was similar in case and control groups, but the time period from sampling day to the last day of episode was longer in case group. Immunosuppression status, bone marrow transplantation, history of chemotherapy, diagnosis of leukemia, the use of colistin, glycopeptid, carbapenem and antifungal agents, low levels of hemoglobin and albumin were found to be associated with C. difficile infection. Health-care related costs were higher among case group. Charlson Comorbidity Index, age, mechanical ventilation use, history of surgery, enteral and parenteral nutrition, use of gastric acid suppressive agents and rate of fatality were all similar in case and control groups. In conclusion, C. difficile infection is associated with life-threatened conditions like bone marrow transplantation and leukemia, prolonged hospitalization and increased cost. Therefore, for preventing the spread of infection, control strategies should be developed.