Erkek yenidoğanlarda prenatal bisfenol a ve fitalat maruziyeti ile ürogenital sistem özellikleri, tiroid ve seks hormonlarının ilişkisi
The relation between prenatal bisphenol a and phthalate exposure and urogenital system features, thyroid and sex hormones in male newborns
- Tez No: 437542
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE YURDAKÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
BPA ve fitalat birer endokrin bozucu kimyasaldır. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı erkek yenidoğanlarda, BPA ve fitalata prenatal maruziyetin doğum ağırlığı, baş çevresi, anogenital mesafe, penis uzunluğu, penis kalınlığı ve kord kanı seks ve tiroid hormonları ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Yüz erkek yenidoğanın kord kanındaki BPA ve fitalat düzeyleri yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) ile tayin edilmiştir. Vakaların %99'unda kord kanında BPA, %98.9'unda DEHP ve %98.9'unda MEHP saptanmıştır. Kord kanı ortalama BPA değeri 6.38 ± 5.39 ng/ml, ortalama DEHP ve MEHP değerleri ise sırasıyla 0.30 ± 0.16 μg/ml ve 0.16 ± 0.15 μg/ml bulunmuştur. Kord kanı BPA düzeyleriyle penis uzunluğu arasında negatif (β:-0.18, %95 GA:-0.367, -0.005, p:0.044), kord kanı östradiol düzeyleri arasında pozitif ilişki (β:200, %95 GA:60.983, 339.732, p:0.005) saptanmıştır. Kord kanı DEHP düzeyleriyle AGİ (anogenital indeks) değerleri arasında da negatif ilişki (β:-0.21, %95 GA:-0.397, -0.024, p:0.028) olduğu gösterilmiştir. İnsanlarda kısa süreli etkilerinin yanında uzun dönemde de kalıcı birçok hastalığa yol açabilen bu endokrin bozucu kimyasalların araştırılması için daha fazla çalışma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
BPA and phthalate are endocrine disrupting chemicals. This study aims to examine prenatal BPA and phthalate exposure in healthy male newborns in relation to birth weight, head circumference, anogenital distance, penis length, penis diameter, cord blood sex and thyroid hormones. BPA, DEHP and MEHP were analyzed in cord bloods of 100 healthy male newborns by high-performance liquid chromatography (HPLC). BPA was detected in %99 of cord bloods while DEHP was detected in %98.9 and MEHP was in %98.9. Mean cord blood BPA concentration was 6.38 ± 5.39 ng/ml, mean cord blood DEHP and MEHP concentrations were 0.30 ± 0.16 μg/ml and 0.16 ± 0.15 μg/ml respectively. Cord blood BPA concentrations were negatively associated with penile length (β:-0.18, %95 GA:-0.367, -0.005, p:0.044) and positively associated with cord blood estradiol concentrations (β:200, %95 GA:60.983, 339.732, p:0.005). In addition, there was a negative correlation between cord blood DEHP concentration and AGI (anogenital index) (β:-0.21, %95 GA:-0.397, -0.024, p:0.028). More studies should be conducted to learn about the long-term permanent effects besides short-term effects of these endocrine-disrupting chemicals.