Yenidoğanlarda taşınabilir ekokardiyografinin doğuştan kalp hastalıklarını saptamadaki hassasiyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of the sensitivity of portable echocardiography in newborns
  1. Tez No: 236429
  2. Yazar: ASLINUR ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Doğuştan kalp hastalığı yenidoğanlarda en sık gözlenen hayatı tehdit eden doğuşsal anomalidir. Taşınabilir ekokardiyografiyle bu hastalıkların taranması hastalıklara erken tanı konması, zaman ve maliyet açısından çok önemlidir. Bu çalışmada Ocak 2002-Ekim 2008 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'nde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ve Yenidoğan Servisine yatırılarak izlenen yenidoğanlara yapılan taşınabilir ekokardiyografiyle değerlendirilmiş, 101' i kız (%42), 139'u erkek (%58), 240 hastanın kontrol anjiyografi ve standart ekokardiyografi tetkikleri incelendi. Hastaların 161'i (%67) sezaryen ile, 79'u (%33) normal spontan vajinal yolla doğmuştu. Doğum haftaları 24,3 ile 42 hafta arasında değişiyordu (ortalama 34,7 hafta ± 4,3). Doğum kiloları 500 gram ile 4850 gram arasında değişiyordu (ortalama 2370 ± 936). Hastalara 141'inde (%58,7) üfürüm, 55'inde (%22,9) siyanoz, 17'sinde (%7,1) prenatal anomali, 15'inde (%6,3) bradikardi, 6'sında (%2,5) annede diyabet, 6'sında (%2,5) solunum sıkıntısı olması nedeniyle ekokardiyografik değerlendirme yapılmıştı. Taşınabilir ekokardiyografi ile değerlendirilen 240 hastanın, kontrol tetkiklerinin, 56'sı (%23,3) anjiyografi ile, 194'ü (%80,8) standart ekokardiyografi cihazı ile yapılmıştır, 10 (%4,1) hastaya hem anjiyografi hem de standart ekokardiyografiyle ile kontrol yapılmıştır. Taşınabilir ekokardiyografinin anjiyografiyle kıyaslandığında tüm hastalıklar için duyarlılığı %94,6'dır. Taşınabilir ekokardiyografinin standart ekokardiyografiyle kıyaslandığında duyarlılığı %95,9'dur. Genel olarak taşınabilir ekokardiyografinin doğru tanı koyma yüzdesi %96,6 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Congenital heart disease is the most common life threatening anomaly in the neonatal period. Screening for this disease with portable echocardiography is crucial to diagnose in the early period, and it has benefits in saving time and decreasing the cost. In this study, the portable echocardiography results of the newborns that are hospitalised in the neonatal departments, are revised. The check tests are done either with standart echocardiography and/or angiography to 101 female (42%) and 139 male patients. One hundred and sixty one patients (67%) were born with cesarian section and 79 patients (33%) were born with normal spontaneous vaginal way. The gestational periods were between 24 weeks, 3 days and 42 weeks (average 35 weeks ± 4w3d). Birth weights were between 500 and 4850 grams (average 2370 ± 936 grams). Of the patients, 141 (58,7%) were studied with portable echocardiography because of murmur, 55 (22,9%) because of cyanosis, 17 (7,1%) because of prenatal anomaly, 15 (6,3%) because of bradycardia, 6 (2,5%) because of maternal diabetes and 6 (2,5%) were studied because of respiratory distress. Among the 240 patients, 194 (80,8%) were checked with standart echocardiography after the portable echocardiography and 56 (23,3%) with angiography, 10 (4,1%) were checked with both the angiography and the standart echocardiography. When compared to angiography, portable echocardiography has a sensitivity of 94,6% and compared to standart echocardiography, has a sensitivity of 95,9%. The overall sensitivity of portable echocardiography is 96,6%.