Bel ağrısına yönelik girişimsel işlem yapılan hastalarda müzik dinlemenin girişimsel analjezi ve hasta konforuna etkisi
Effects of music on procedural analgesia and anxiety of patients undergoing interventional therapies for back pain
  1. Tez No: 437543
  2. Yazar: COŞKUN ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kronik bel ağrısı, erişkinlerde oldukça sık karşılaşılan ve hayat kalitesini ciddi biçimde etkileyen bir sağlık sorunudur. Tedavisinde, ilaç uygulamaları, girişimsel işlemler ve cerrahi uygulanabilir. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ağrı ünitesinde, girişimsel tedaviler rutin olarak uygulanmaktadır; faset sendromlu hastalarda tanısal faset blokları da bu tedaviler arasındadır. Çalışmamızda, tanısal faset bloğu uygulanan hastalarda, işlem süresince müzik dinlemenin, işlem esnasındaki ağrı ve anksiyete düzeyleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bunun için, çalışmaya gönüllü olarak dahil olan hastalar randomize edilerek deney ve kontrol gruplarına ayrılmış, deney grubundaki hastalara işlem süresince istedikleri türde müzik kulaklıklar aracılığıyla dinletilmiştir. Her iki gruptaki hastalara sedasyon ve analjezi sağlanmıştır. Sedasyon ve analjezi için midazolam, morfin ve fentanilin ikili veya üçlü kombinasyonları kullanılmıştır. Çalışmaya, 26 kontrol grubunda 26 deney grubunda olmak üzere toplam 52 hasta katılmıştır. Bu hastalarda çoğunluk kadın olup (%77), ortalama yaş 55'tir. Hastaların ağrı düzeyleri sayısal ağrı ölçeği (NRS) ile, anksiyete düzeyleri Spielberger State Trait Anxiety Inventory-6 (STAI-6) ile, sedasyon düzeyleri ise Ramsay Sedasyon Skalası ile değerlendirilmiştir. Sedasyon etkisi düzeltildiğinde, müzik dinleyen grubun ağrı puanlarında, dinlemeyen gruba göre klinik ya da istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür (p=0.68). Müzik dinleyen grupta, işlem esnasındaki anksiyete puanları, diğer gruba göre ortalama 2.7 puan daha düşük olup, bu fark hem klinik hem istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.006). Müzik tedavisi, kolay ulaşılıp uygulanabilen, yan etkisi olmayan bir tedavi seçeneği olarak girişimsel işlemler öncesi veya işlem esnasında, hastaların anksiyetelerini azaltmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Chronic back pain is a common health problem which effects life quality. Medical therapies, interventional therapies and surgery could be used for treatment. Interventional therapies, including facet blocks and facet denervations are used routinely in our pain clinic, in Hacettepe University Faculty of Medicine. We designed a study to assess the effects of listening to music on procedural analgesia and anxiety during facet block procedure. Volunteer patients randomized into two groups; the experiment group listened to music of their choice with headphones during the procedure and the control group did not. Both groups received sedation and analgesia. A combination of two or three drugs amongst midazolam, morphine and fentanil were used for sedation and analgesia. 52 patients were included in the study and were divided equally into experiment and control groups. The majority of the patients were women (%77) and the mean age was 55. We used Numeric Rating Scale (NRS) to assess pain levels, Spielberger State Trait Anxiety Inventory-6 (STAI-6) to assess anxiety levels and Ramsay Sedation Scale to determine the clinical level of sedation. There is no clinically or statistically significant difference on pain scores between control and experiment groups, with sedation effect corrected (p=0.68). The anxiety scores were 2,7 points smaller in the music group and this difference is significant both clinically and statistically, with sedation effect corrected (p=0.006). Music therapy is an easy to use method with no adverse effects to reduce the anxiety. It can be used before the surgery or procedures, and during the painful procedures with or without sedation.