Kronik bel ağrısına yönelik posterior epiduroskopi uygulanan olgularda yaşam kalitesinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of quality of life in patiens with low back pain who received posterior epiduroscopy
  1. Tez No: 462472
  2. Yazar: ÖZGE NADASTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bel ağrısı, erişkin bireylerin çoğunu yaşamının en az bir döneminde etkileyen, doktora başvuru sebepleri içinde ikinci sırada yer alan, iş gücü kaybına neden olan ve yaşam kalitesini düşüren yaygın bir sağlık sorunudur. Kronik bel ağrısının tedavisinde, cerrahi olmayan girişimsel işlemler uygulanabilmektedir. Epiduroskopi, kronik bel ağrısına yönelik tanısal veya tedavi amaçlı kullanılabilen minimal invaziv bir tekniktir ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı ağrı ünitesinde, kronik bel ağrısı olan uygun hastalara rutin olarak uygulanmaktadır. Çalışmamızda, posterior epiduroskopi uygulanan ve hastaların işlem öncesi ve işlem sonrası yaşam kalitelerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Bunun için, çalışmaya dahil edilen 59 hastanın işlem öncesi ve işlemden 6 ay sonra yanıtladıkları SF-36 (Short Form-36) yaşam kalitesi anketinin sonuçları değerlendirilmiştir. Bu hastaların çoğunluğu (%76,3) kadın olup, yaş ortalaması 56,8'dir. Hastalar genel olarak değerlendirildiğinde, işlem sonrası SF-36 anketinin tüm alt ölçeklerinde istatistiksel olarak anlamlı yükselme olduğu görülmüştür. Bu alt ölçekler; genel sağlık, fiziksel fonskiyon, fiziksel rol güçlüğü, canlılık, ruhsal sağlık, duygusal rol güçlüğü, ağrı ve sosyal işlevselliktir. En fazla yükselme, fiziksel rol güçlüğü alt ölçeğinde görülmüştür. Sonuç olarak epiduroskopi işlemi kronik bel ağrısı olan hastalarda etkin bir tedavi yöntemi olarak ağrıyı azatlmasının yanısıra, genel yaşam kalitesini de yükseltmektedir.
Özet (Çeviri)
Low back pain is a common health problem which affects adults at least once in lifetime, is second most prevalent reason people go to doctor, impairs quality of life and is associated with loss of work productivity. For treatment of chronic low back pain, there are non-operative invasive options available. Epiduroscopy is a minimally invasive technique that can be used in diagnosis and treatment of low back pain. Also it is a routine procedure for chronic lower back pain at Hacettepe University Department of Anesthesiology and Reanimation Algology Unit. Comparison of quality of life before and after posterior epiduroscopy procedure is the primary goal of our study. For this purpose, 59 patients included in study and their before and six-months- after the treatment SF-36 (Short Form-36) Questionnaire scores evaluated. The patients group was mostly made up of women (76.3%) and the mean age was 56.8. Overall, after-epiduroscopy- SF-36 scores are statistically higher in all subvariables of the questionnaire. These subvariables are general health perception, physical functioning, physicial role limitation, energy/vitality, mental health, emotional role limitation, pain and social functioning. The physical role limitation had the biggest increment as a parameter. In conclusion, epiduroscopy not only is an effective treatment for chronic lower back pain, but also improves the quality of life in patients.