Algoloji yandalı yapan farklı anabilim dalında yetişmiş hekimlerin kronik bel ağrısında tedavi yaklaşımlarındaki farklılıklar
Differences in treatment approaches to chronic low back pain among physicians from different primary specialties undertaking algology subspecialty training
- Tez No: 993739
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN Ö.ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Tez çalışmamız, kronik bel ağrısı yönetiminde algoloji hekimlerinin tanısal ve tedavi yaklaşımlarının ana uzmanlık kökenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ve algoloji yandal uzmanlık eğitiminin bu farklılıkları azaltıcı etkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Türkiye'de algoloji alanında görev yapan 159 hekime uygulanan anket ile tanısal süreçte öykü, fizik muayene ve görüntüleme tercihleri, konservatif yaklaşımlar, farmakolojik tedavi basamakları ve girişimsel işlemlere yönelik tutumlar incelenmiş; ayrıca üç klinik olgu üzerinden pratik kararlar değerlendirilmiştir. Bulgular, branşlar arasında konservatif yaklaşımların basamaklandırılması ve ileri görüntüleme eğilimi açısından anlamlı farklılıklar olduğunu; farmakolojik tedavilerin ise tüm branşlarca kronik ağrı yönetiminin temel bileşeni olarak benimsendiğini göstermiştir. Girişimsel işlemler klinik pratikte yaygın uygulanmakla birlikte, erken girişimsel yaklaşım eğiliminin özellikle nörolojik defisit ve yapısal patolojili olgularda arttığı görülmüştür. Yandal uzmanlık süresi arttıkça bazı klinik tercihlerde kısmi yakınsama izlenmesine rağmen, ana uzmanlık kökenine bağlı yaklaşım farklılıklarının tamamen ortadan kalkmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak, lisansüstü uzmanlık eğitiminin algoloji yandal uzmanlık sürecine etkisinin giderilmesi ve algoloji uygulamalarında standardizasyon sağlanabilmesi ileri çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to evaluate whether algology physicians' diagnostic and treatment approaches in the management of chronic low back pain differ according to their primary specialty background, and to assess the extent to which algology subspecialty training reduces these differences. A questionnaire administered to 159 physicians working in the field of algology in Türkiye examined preferences regarding history taking, physical examination, and imaging in the diagnostic process, as well as attitudes toward conservative approaches, pharmacological treatment steps, and interventional procedures; additionally, practical clinical decision-making was evaluated through three clinical cases. The findings demonstrated significant differences between specialties in the sequencing of conservative approaches and in the tendency to use advanced imaging, whereas pharmacological treatments were accepted by all specialties as a core component of chronic pain management. Although interventional procedures were commonly used in clinical practice, the tendency toward early interventional management increased particularly in cases with neurological deficits and structural pathology. While partial convergence in some clinical preferences was observed with longer subspecialty experience, differences related to primary specialty background did not disappear completely. Therefore, further studies are needed to minimize the influence of primary specialty training on algology subspecialty practice and to achieve greater standardization in algology applications.