Total diz endoprotez uygulamalarında turnikeli ve turnikesiz yöntemlerin postop dönemde uyluk kas gruplarına etkisinin karşılaştırılması
Thigh muscle group functions comparison in postoperative period of total KNEE arthroplasty surgery with and without use of tourniquet
  1. Tez No: 437549
  2. Yazar: ÖMER AYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Artroplasti uygulamaları konusunda literatürde kas gücü değişimleri ile ilgili yazılar bulunmasına rağmen çoğunlukla kalitatif gözlemsel ve sübjektif klinik değerlendirmeler içermektedir. Benzer şekilde diz protezi uygulamalarında turnike kullanımın etkileri sıklıkla ağrı ve kan replasman gereksinimine olan ihtiyacı sorgular niteliktedir. Total diz protezi sırasında turnike kullanımının ameliyat sonrasında kas kuvveti değişimine olan etkisinin değerlendirilmesi için prospektif çalışma planı yapıldı. Çalışmamızda primer gonartrozlu hastalarda total diz protezi sırasında turnike kullanılan hastaların diz fleksiyon ve ekstansiyon kas kuvvetlerinin turnike uygulanmayan hasta grubu ile izokinetik olarak karşılaştırılması amaçlandı. Primer gonartrozlu 36 kadın, 10 erkek toplam 46 hastaya (ortalama yaş 64,54 dağılım 52-83), tek taraflı total diz protezi yapıldı. Hastalar turnike uygulanan hasta grubu (grup1: 27 hasta) ve turnike uygulanmayan hastalar (grup2:19 hasta) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların fonksiyonel değerlendirmeleri preop ve postop KSS (Knee Society objective and fuction score ) ile ve ağrı düzeyindeki VAS ile değerlendirildi. Hastalar ameliyat sonrası aynı rehabilitasyon programına tabi tutuldu. Her iki gruptaki hastalara preop 1 hafta önce ve postop 1. ayda ve 3.ayda kas kuvvet ölçümleri CYBEX HUMAC (CSMI-USA) ile yapıldı. Fleksiyon-ekstansiyon kas kuvveti ölçümleri 60 derece/sn açısal hızda yapıldı. Her iki gruptaki hastaların yaş, taraf, BMI gibi demografik verileri arasında istatistiksel farklılık yok idi( p>0.05). Gruplar arasında ameliyat öncesi ve postop 3. aydaki ROM değerleri ile KSS ve VAS skorları arasında faklılık istatistiksel olarak anlamlı değildi. Hastaların ameliyat öncesi ekstansör kuvvetleri (%BW) grup 1 ve grup 2 de sırası ile 63,3 ve 60,4 iken fleksör kuvvetleri sırası ile 49,4 ve 48,1 idi. Ameliyat sonrası 1. ayda yapılan cybex ölçümlerinde ekstansör kas kuvveti grup 1 ve 2 de sırasıyla 62,1 ve 58,9 iken fleksör kas kuvvetleri sırasıyla 54,4 ve 53,1 idi. Hastaların rehabilitasyonları sonrası 3. ayda yapılan ölçümlerinde ekstansör kas kuvvet ölçümleri grup 1 ve 2 için sırasıyla 77,2 ve 66,2 iken fleksör kas kuvvetleri sırasıyla 60,04 ve 56,0 idi. Grup 1 ve grup 2 de hastaların ameliyat öncesi değerleri ile ameliyat sonrası 1.ay ve 3. ay ölçüm değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamakta ( p>0,05) iken rehabilitasyon sonrası 3.
Özet (Çeviri)
There are many studies concerning muscle strength alteration after arthroplasty procedures in literature; but most of them includes qualitative observations and subjective clinical evaluaiton. In a similar manner; effects of tourniquet use in knee arthroplasty generally pose questions about pain and need of blood transfuison A prospective study was planned evaluating the muscle strength changes after tourniquet use in total knee arthroplasty procedures. In our study, we aimed to compare knee flexion and extension muscle strenghts of primary gonarthrosis patients after total knee arthroplasty surgery with and without use of tourniquet. One-sided total knee arthroplasty surgery applied to 46 primary gonarthrosis patients ( 36 female, 10 male).Mean age was 64,54 and age rage was 52-83. Patients were divided into two groups as with touniquet use ( group 1: 27 patients) and without tourniquet use ( group 2: 19 patients). Funcitonal evaluation of the patients was made by preoperative and postoperative KSS ( Knee Society objective and function score) and pain evaluation by VAS. Each patient obtained same rehabilitaition program during postoperative period. Each patient's muscle strength measurment was made one week before surgery, first and third months after surgery using CYBEX HUMAC ( CSMI-USA). Flexion-extansion muscle strength was evaluated on 60degrees/s angular speed. There were no statistically significant demographical difference (age, side, BMI) between two groups(p>0,05).Difference of ROM values, KSS and VAS scores of two groups were not statistically significant between two groups on preoperative period and third month after surgery. Preoperative extension strenght (%BW) was 63,3 for group 1 and 60,4 for group2. Preoperative flexion strength was 49,4 for group 1 and 60,4 for group 2. On measurements made on first month postoperatively extension strength was 62,1 and 58,9; flexion strength was 54,4 and 53,1 respectively. Postoperative thirdh month exetension strenght was 77,2 ve 66,2 ; fleksion strenght was 60,04 ve 56,0 There were not statistically significant between two groups preop, postop firsth and third mounth (p>0.005). But we find different post op firsth month between third mounth (p < 0.005) Giving rise to functional restriction of gonartroz performan proceeding as a degenerative process to giving good result of total knee arthroplasty. The main reason of prothesis relief of pain and range of motion for his wievpoint the most important think is selection of patient, proper implant for patiens and surgicial technique. In a recent year, change of musculer strenght is getting increase nowadays and getting more discussion problem. In my work, we compare of muscle force with patients who are use tourniquet and who don't use tourniquet so the result of there is not statistically significant between two of them. Keywords : Total knee arthroplasty, Muscular strenght, Cybex